Լեռնային Ղարաբաղը շարունակում է սպառազինվել. այդ առումով վերջին երկու տարիները բավականին հաջող տարիներ են եղել: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 26-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է ԼՂ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը, փոխանցում է «Ազատությունը»:
«Մենք երբեւիցե այսպիսի իրավիճակ չենք ունեցել, ինչ ունենք այսօր կոնկրետ սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի համալրման ուղղությամբ», - նշել է Հակոբյանը, հավելելով, որ այժմ «լուրջ» խնդիր կա ձեռք բերված զինամթերքի տեղավորման հետ կապված եւ այդ հարցը լուծելու համար մեծ զինապահեստ է կառուցվում:
Թե կոնկրետ ինչ զինատեսակներ է ձեռք բերել Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը, Մովսես Հակոբյանը նախընտրել է չմանրամասնել:
Մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի կողմից նոր զինտեխնիկայի ձեռքբերման կապակցությամբ՝ պաշտպանության նախարարը միեւնույն ժամանակ նշել է, որ այդ երկիրը դեռեւս հնարավորություն չունի պատերազմ սկսելու եւ հաղթելու:
Մովսես Հակոբյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ վերջին ամիսներին դիվերսիոն հետախուզական խմբերի հնարավոր ներթափանցման ուղղություններով մեծածավալ ինժեներական աշխատանքներ են իրականացվել, դիրքերի ուղղությամբ հակահետեւակային ականներ են տեղադրվել:

Нагорный Карабах продолжает вооружаться, и в этом отношении последние два года были довольно успешными. Об этом на встрече с журналистами 26 июля заявил министр обороны Нагорно-Карабахской Республики Мовсес Акопян, передает радио «Свобода».
«У нас никогда не было такой ситуации, какую мы имеем сегодня - конкретно в плане пополнения вооружениями и военной техникой»,– отметил Акопян, добавив, что сейчас стоит «серьезная» задача размещения приобретенных вооружений и для решения этого вопроса строится большой оружейный склад. Глава оборонного ведомства Карабаха предпочел не вдаваться в подробности того, какие именно виды вооружений были приобретены Армией обороны Нагорного Карабаха.
Выразив обеспокоенность в связи с приобретением Азербайджаном новой военной техники, министр обороны Нагорного Карабаха в то же время отметил, что у этой страны пока нет возможности начать войну и победить.
Мовсес Акопян также сообщил, что за последние месяцы были проведены крупномасштабные инженерные работы по направлениям возможного проникновения диверсионно-разведывательных групп и были установлены противопехотные мины.