Երեւանի «Հաղթանակ» զբոսայգում այսօր` հուլիսի 27-ին, տեղի է ունեցել Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի, մարշալ Արմենակ Խամփերյանցի անվան ավիացիոն ինստիտուտի, Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ռազմաբժշկական ֆակուլտետի շրջանավարտների 15-րդ հոսքի սպայական վկայականների հանձնման և Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կազմավորման 19-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում:
Միջոցառմանը ներկա են եղել պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, զինված ուժերի եւ գլխավոր շտաբի բարձրաստիճան անձինք:
Նորաթուխ 402 սպաները վկայականներն ստացել են Անմար կրակի մոտ, որը խորհրդանշում է սպայի պատիվն ու արժանապատվությունը բարձր պահելու ձգտումը:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, դիմելով երիտասարդ սպաներին, նշել է, որ երրորդ հազարամյակում մարտահրավերներին դիմակայելու համար հայկական բանակին անհրաժեշտ են գրագետ սպաներ: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ այս օրը թանկ է իր համար` 30 տարի առաջ նույն այս օրն ինքն ստացելէր լեյտենանտի կոչում:
Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը նշել է, որ հպարտ է, որ ՀՀ Զինուժը հասել է այն մակարդակին, երբ հայրենական ռազմական բուհերը պատրաստում են որակավորված, համապատասխան գիտելիքներով եւ հմտություններով օժտված կադրեր:

В парке Победы в Ереване 27 июля прошла церемония вручения аттестатов выпускникам военного института имени Вазгена Саркисяна, военного авиационного института имени маршала Арменака Хамперянца, факультета военной медицины ЕГУ, а также празднование 19-летия воздания института имени Вазгена Саркисяна.
На мероприятии присутствовали министр обороны Сейран Оганян, начальник Главного штаба ВС генерал-полковник Юрий Хачатуров, высокопоставленные представители ВС и ГШ.
Новоиспеченные 402 офицера аттестаты получили возле Вечного огня, что символизирует стремление высоко держать честь и достоинство офицера.
Обратившись к молодым офицерам, министр обороны Сейран Оганян отметил, что для противодействия вызовам в третьем тысячелетии армянской армии необходимы грамотные офицеры. Сейран Оганян заметил, что этот день дорог для него – 30 лет назад он также получил звание лейтенанта.
В беседе с журналистами министр отметил, что гордится тем, что ВС РА достигли уровня, при котором отечественные военные вузы  подготавливают квалифицированные, наделенные соответствующими знаниями и умениями кадры.