ԵԱՀԿ Երեւանյան գրասենյակն աջակցում է  Հայաստնի իշխանություններին պայմանական-վաղաժամկետ ազատ արձակման համակարգի բարեփոխման հարցում: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը  NEWS.am-ին տված հարցազրույցում:
«Մեր գրասենյակը հասարակական կազմակերպությունների եւ ցմահ ազատազրկման հարցերով քաղաքացիական նախաձեռնության հետ բազմիցս քննարկումներ է կազմակերպել` ցմահ ազատազրկման հետ կապված, այդ թվում` տարբեր երկրների իրավական եւ քրեական փորձի լույսի ներքո: Ինչպես արդեն նշեցի, մենք համագործակցում ենք Հայաստանի իշխանությունների հետ պայմանական- վաղաժամկետ ազատ արձակման համակարգի բարեխումների հետ կապված` ընդգծելով  այդ ինստիտուտի կիրառման կարեւորությունը  ցմահ ազատազրկված անձանց նկատմամբ»,-նշեց նա:
Նրա խոսքով` ԵԱՀԿ-ն այս համատեքստում նույնպես կարեւոր է համարում ցմահ ազատարկման  կամ երկար ժամկետով դատապարտվածների  նախապատրաստումը ազատ արձակման եւ աստիճանաբար, ռիսկի գնահատման հիման վրա, պահպանման ռեժիմի խստացման նվազեցումը:

Ереванский офис ОБСЕ содействует властям Армении в реформировании системы условно-досрочного освобождения. Об этом заявил глава ереванского Бюро ОБСЕ, посол Андрей Сорокина в интервью агентству Новости Армении - NEWS.am.
Отвечая на вопрос о сложном вопросе замены наказания, возникшем в Армении в связи с отменой смертной казни, Андрей Сорокин отметил, что знаком со сложившейся ситуацией. «Наше Бюро совместно с неправительственными организациями и Гражданской инициативой по вопросам пожизненно заключенных не раз организовывало дискуссии, затрагивающие разные вопросы, связанные с пожизненным лишением свободы, также в свете правового и криминологического опыта других стран. Как я уже отметил, мы вплотную содействуем властям Армении в реформировании системы условно-досрочного освобождения, подчеркивая важность применения этого института в отношении лиц, осужденных к пожизненному заключению, с обязательным учетом освобождения заключенного на условиях, гарантирующих безопасность общества», - отметил глава офиса ОБСЕ.
По его словам, ОБСЕ в этом контексте также считает важным подготовку приговоренных к пожизненному или длительному сроку заключения лиц к освобождению и постепенное, основанное на оценке риска, снижение строгости режима содержания.