Անգլիացի հայտնի գրող եւ դերասան Սթիվեն Ֆրայը կոչ է արել բոյկոտել Սոչիի ձմեռային Օլիմպիական խաղերը։ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնին, ՄՕԿ նախագահ Ժակ Ռոգգեին ուղղված բաց նամակում նա Ռուսաստանում տիրող իրավիճակը համեմատել է 1930-ականների Նացիստական Գերմանիայի հետ։
Ֆրայի խոսքով՝ հրեաների նկատմամբ Հիտլերի ու նացիստների հանցագործությունները չխանգարեցին ՄՕԿ-ին թույլ տալ, որպեսզի Օլիմպիական խաղերն անցկացվեն Գերմանիայում։ Դա ավելացրեց ֆյուրերի քաղաքական կշիռը։ Նա գտնում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նույն հանցագործությունն է կատարում, միայն թե՝ նույնասեռականների նկատմամբ։
«Ես գեյ եմ։ Ես հրեա եմ։ Իմ մայրը կորցրել է իր բազմաթիվ բարեկամների Գերմանիայի վարած հակահրեական քաղաքականության պատճառով»,-նրա խոսքը մեջբերում է «ՌԲԿ»-ն։ Երբ ամեն անգամ լսում է Ռուսաստանում նույնասեռականներին ծեծի ենթարկելու մասին, իրեն թվում է, թե պատմությունը կրկնվում է։

Известный английский актер и писатель Стивен Фрай призвал бойкотировать зимние Олимпийские Игры в Сочи в 2014 году. В открытом письме, адресованном британскому премьеру Дэвиду Кэмерону, главе Международного олимпийского комитета (МОК) Жаку Рогге и другим членам МОК, Фрай сравнил ситуацию в России с нацистской Германией 1930-х годов.
По словам Фрая, преступления Гитлера и нацистов против евреев не помешали МОК разрешить проводить Олимпиаду в Германии, что придало фюреру политический вес. Фрай считает, что президент России Владимир Путин повторяет то же самое преступление, что и Гитлер, только против геев и лесбиянок.
«Я сам гей. Я еврей. Моя мать потеряла больше дюжины своих родственников из-за антисемитской кампании Гитлера», - цитирует Фрая РБК. По его словам, каждый раз, когда он слышит об избиениях и убийствах геев и лесбиянок в России, ему кажется, что мировая история повторяется.