Հայաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը օգոստոսի 30-ին հանդիպել է Հայաստանում ԿԽՄԿ գրասենյակի ղեկավար պարոն Լ. Կարաֆֆիին:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե Դավիթ Տոնոյանը տեղեկացրել է, որ հավատարիմ մնալով ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, ցուցաբերելով մարդու իրավունքներին ու մարդասիրական արժեքներին նվիրվածություն, ինչպես նաեւ հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախկին քաղաքացու աներկդիմի որոշումը՝ իրավասու միջազգային կազմակերպության միջոցով վերջինս փոխանցվել է երրորդ երկիր, որտեղ նրան շնորհվել է փախստականի կարգավիճակ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը խնդրել է ԿԽՄԿ-ին տեղեկացնել փախստականի ծնողներին եւ հարազատներին, որ նա բարեհաջող կերպով տեղափոխվել է անվտանգ, ապահով, բարեկեցիկ եւ ժողովրդավար երկիր, որտեղ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Իր երկրում անմարդկային ճնշումների ու խոշտանգումների ենթարկվելու պատճառով Ֆիրուզ Ֆարաջեւը 2012թ․ հուլիսին փախուստի էր դիմել ու հատել Հայաստանի սահմանը: Հայաստանում գտնվելու ընթացքում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները բազմիցս անարգել հանդիպել են նրան: Երրորդ երկիր փոխանցելու վերաբերյալ որոշումն ընդունվել է հիմնվելով Ֆարաջեւի ազատ կամահայտնության վրա, ուսումնասիրելով փաստական հանգամանքները, ինչպես նաեւ հստակ պատկերացնելով Ադրբեջանում տիրող բարքերը եւ ռազմագերիներին սպասվող դաժան ճակատագիրը:

YEREVAN. – Armenian Deputy Minister of Defence Davit Tonoyan met with the Head of ICRC Delegation to Armenia Lorenzo Caraff on Friday.
Deputy Minister Tonoyan informed Caraff that in accordance with international commitments of Armenia and exhibiting devotion to Human Rights and human values, former Azerbaijani citizen was transferred by a relevant international organization to the third country which has granted him a refugee status.
Armenian first Deputy Minister of Defence asked ICRC to inform the parents of the refugee that he had been successfully transferred to safe, secure, prosperous and democratic state, where nothing threatens his life.
A serviceman of Azerbaijani armed forces Firuz Farajev crossed the line of the contact between the Armenian and Azerbaijani Armed Forces in July 2012. He yielded himself on the Armenian state border. The ICRC Yerevan office was immediately informed about the captive.