Ելնելով Թբիլիսիում հայ բնակչության հետ անցկացվող հաճախակի հանդիպումներից՝ Վրաստանի նախագահական ընտրություններում առավել ակտիվ թեկնածուն է իշխող «Վրացական երազանք» խմբավորումը ներկայացնող Գերոգի Մարգվելաշվիլին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Բազմազգ Վրաստան» քաղաքացիական շարժման ղեկավար Առնոլդ Ստեփանյանը:
«Այնուհետեւ հաջորդում է նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչ Դավիդ Բաքրաձեն եւ Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ, «Դեմոկրատական շարժում՝ միացյալ Վրաստան» կուսակցության թեկնածու Նինո Բուրջանաձեն»,- նշել է Առնոլդ Ստեփանյանը՝ հավելելով, որ հենց այս երեք թեկնածուներն են առավել հեղինակավոր Թբիլիսիի հայ բնակչության շրջանում:
Անդրադառնալով թեկնածուների նախընտրական ծրագրերում հայ բնակչությանը վերաբերող կետերին՝ նա հաղորդել է, որ այդպիսիք կան գրեթե բոլոր թեկնածուների մոտ: «Նշված բոլոր երեք քաղաքական ուժերի ծրագրերում ներառված է ազգային փոքրամասնությունների վերաբերյալ կետեր»,- ընդգծել է հայ համայնքի ներկայացուցիչը: Առնոլդ Ստեփանյանը նաեւ հավելել է, որ հոկտեմբերի սկզբին սպասվում է թեկնածուների նախընտրական ծրագրերի հայերեն թարգմանությունը:

Исходя из интенсивности проводимых встреч с армянским населением Тбилиси, более активным кандидатом в президенты Грузии является Георгий Маргвелашвили от правящего блока «Грузинская мечта». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель гражданского движения «Многонациональная Грузия» Арнольд Степанян.
«Дальше по активности идут Давид Бакрадзе от партии президента Михаила Саакашвили «Единое национальное движение» и бывший спикер парламента Грузии, кандидат от партии «Демократическое движение – единая Грузия» Нино Бурджанадзе», - отметил Арнольд Степанян, добавив, что именно эти 3 кандидата среди основных фаворитов армянской общины Тбилиси.
Коснувшись наличия в предвыборных программах кандидатов пунктов, касающихся армянского населения, он сообщил, что таковые есть практически у всех претендентов на пост главы государства. «В программах всех 3 отмеченных политических сил содержатся пункты об этнических меньшинствах», - подчеркнул представитель армянской общины. Арнольд Степанян также добавил, что в начале октября ожидается перевод предвыборных программ кандидатов на армянский язык.