ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման խոստովանել է, որ արդեն 6 տարի չի ծխում: Այդ վնասակար սովորությունից նա ազատվել է վախենալով երկրի առաջին տիկին Միշել Օբամայից:
Ինչպես հաղորդում է NBC-ն, Օբամայի խոսքը հրապարակային չի եղել, բայց մամուլում է հայտնվել միացված բարձրախոսի պատճառով: ԱՄՆ նախագահն ու ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Մաինա Կիաին զրուցելիս են եղել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կուլիսներում:
«Ես հույս ունեմ, որ Դուք թողել եք ծխելը»,-ասել է Օբաման իր զրուցակցին: Կիաին պատասխանել է, որ ժամանակ առ ժամանակ ծխում է եւ իր հերթին հարցրել ԱՄՆ նախագահին, թե հաջողվե՞լ է թողնել ծխելը: «Ես վերջին 6 տարում մեկ ծխախոտ անգամ չեմ ծխել, որովհետեւ վախենում եմ կնոջիցս»,-ժպիտով պատասխանել է Օբաման, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Խոսակցությունները, որ Օբաման ծխում է, նրան ուղեկցել են 2008-ին նախընտրական քարոզչության ընթացքում: Fox News հեռուստաալիքը նույնիսկ այդ ժամանակ հարցում էր անցկացրել հեռուստադիտողների շրջանում, թե պատրա՞ստ են արդյոք նրանք նախագահ ընտրել ծխող մարդուն:

Президент США Барак Обама признался, что не курит уже шесть лет. Эту вредную привычку глава государства бросил из страха перед первой леди Мишель Обамой.
Как сообщает NBC, слова Обамы не были публичными, но просочились в прессу из-за включенного микрофона. Президент США и спецдокладчик ООН Маина Киаи беседовали в кулуарах Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
«Я надеюсь, вы бросили курить», - сказал Обама собеседнику. Киаи ответил, что время от времени все же закуривает, и, в свою очередь, спросил президента США, удалось ли тому бросить. «Я не выкурил ни одной сигареты за 6 лет…, потому что боюсь своей жены», - ответил Обама с улыбкой, передает РИА Новости.
Слухи о том, что Обама курит, сопровождали его в период первой избирательной кампании на пост президента США в 2008 году. Телеканал Fox News даже проводил в период предвыборной кампании опрос среди зрителей, готовы ли они избрать на пост президента курильщика. Сам Обама не показывался с сигаретой на публике на протяжении ряда лет.
В 2009 году, уже будучи президентом, он признался, что по-прежнему борется с вредной привычкой. Замечание президента, что он излечился от курения «на 95%», спровоцировало волну шуток и пародий в СМИ.