Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայց է նախապատրաստում Airbus ընկերության դեմ, որն, ըստ նրա, իր օդանավը վերանորոգելիս սխալ է թույլ տվել:
Մադուրոն հայտնել է, որ վախեցել է նստել նախագահական А319 CJ օդանավը, երբ այն հետ են բերել Ֆրանսիայում հինգ ամիս տեւած վերանորոգումից հետո, եւ վենեսուելացի տեխնիկներին հանձնարարել է ստուգում անցկացնել: 10-12 օրվա ստուգումներից հետո մասնագետները «լուրջ անսարքություններ են հայտնաբերել օդանավի թեւում»: Airbus-ն առայժմ տեղեկությունը չի մեկնաբանել, հայտնում է lenta.ru-ն:
Մեկ շաբաթ առաջ՝ սեպտեմբերի 19-ին ամերիկյան իշխանությունները Մադուրոյի օդանավին միանգամից թույլ չէին տվել թռչել երկրի օդային տարածքով, երբ վերջինս պաշտոնական այցով Չինաստան էր մեկնում: Վենեսուելայի նախագահը դեպքը «ԱՄՆ-ի ագրեսիայի» փաստ էր անվանել՝ ընդդեմ սոցիալիստական երկրի: Մադուրոյի օդանավի հետ կապված միջադեպով են պայմանավորում Նյու Յորքում սեպտեմբերի 17-ից անցկացվող ՄԱԿ-ի ԳԱ-ին չմասնակցելու նրա որոշումը: Վենեսուելայի առաջնորդն ինքը չմասնակցելու պատճառ է նշել ոչ թե ԱՄՆ-ի հետ լարված հարաբերությունները, այլ իր դեմ որոշ սադրանքների նախապատրաստման վերաբերյալ լուրերը:

Глава Венесуэлы Николас Мадуро готовит иск в отношении компании Airbus, которая, по его мнению, допустила ошибку при ремонте его самолета.
Мадуро сообщил, что побоялся лететь на президентском самолете А319 CJ, когда его привезли в Венесуэлу после пяти месяцев ремонта во Франции, и поручил венесуэльским техникам провести проверку. После 10-12 дней инспекции, местные специалисты обнаружили «серьезную неисправность в крыле самолета». В Airbus эту информацию пока никак не прокомментировали, сообщает «Лента.Ру».
Неделей ранее, 19 сентября, американские власти не сразу разрешили самолету Мадуро пролететь над территорией страны, когда он собирался с официальным визитом в Китай. Президент Венесуэлы назвал инцидент актом «агрессии США» против социалистической страны. Инцидент с самолетом Мадуро связали и с его решением не принимать участие в Генассамблее ООН, которая проходит в Нью-Йорке с 17 сентября. Сам венесуэльский лидер объяснил свой отказ не напряженными отношениями с США, а тем, что узнал, что против него готовились некие провокации.