ՅՈԻԿՈՍ-ի նախկին նախագահ Միխայիլ Խոդորկովսկին արժանացել է Լեհաստանի նախկին նախագահ Լեխ Վալենսայի՝ «Քաղաքացիական հասարակության արժեքների տարածման ու քաջության համար» պարգեւին:
Ինչպես հայտնում է Խոդորկովսկու եւ Պլատոն Լեբեդեւի մամուլի ծառայությունը՝ վկայակոչելով Լեհաստանի նախկին նախագահի կայքում տեղադրված հայտարարությունը, պարգեւը կշնորհվի Խոդորկովսկուն «Քաղաքացիական հասարակության արժեքների տարածման ու քաջության, տնտեսական ազատությունների հիմնաքարերի ստեղծման կայունության ու մարդկային արժանապատվության եւ արդարադատության համար պայքարում անկողմնակալ մոտեցման համար»:
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքսը», 100 հազար դոլարի կտրոնը առձեռն կհանձնվի Խոդորկովսկու որդուն՝ Պավելին, անձամբ Լեհ Վալենսայի կողմից Գդանսկում սեպտեմբերի 29-ին:

Экс-глава ЮКОСа Михаил Ходорковский получил премию бывшего польского президента Леха Валенсы «За мужество в продвижении ценностей гражданского общества».
Как сообщил пресс-центр Ходорковского и Платона Лебедева, в пресс-релизе, опубликованном на сайте бывшего польского президента, сказано, что награда будет вручена Ходорковскому «За мужество в продвижении ценностей гражданского общества, стойкости в создании базовых основ экономической свободы и бескомпромиссный подход к борьбе за справедливый суд и человеческое достоинство».
Как сообщает «Интерфакс», чек на 100 тысяч долларов будет вручен сыну Ходорковского Павлу лично Лехом Валенсой в Гданьске 29 сентября.