ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար ալ Ջաֆարին հայտարարել է, որ Սիրիան կոչ է անում ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի՝ Սիրիայի քիմիական զենքի մասին բանաձեւի կատարման պատասխանատվությունը տարածել ոչ միայն սիրիացիների, այլեւ այն պետությունների վրա, որոնք օգնում են սիրիացի ընդդիմադիրներին:
«Բոլոր երկրները պարտավոր են կատարել բանաձեւի պահանջները, այդ թվում Սիրիայի հարեւան պետությունները, որոնք օգնում եւ ապաստան են տալիս ահաբեկիչներին», - նրա խոսքերն է փոխանցում ՍԱՆԱ-ն:
Ալ Ջաֆարին ընդգծել է, որ Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները պատասխանատվություն են կրում այդ բանաձեւի առաջ:
Փաստաթղթի տեքստը Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքն էր: Դրա հիմքում ընկած էր սեպտեմբերի սկզբին Ժնեւի հանդիպման  ընթացքում  ձեռք բերված համաձայնությունը:

Постоянный представитель Сирии при ООН Башшар Аль-Джафари заявил, что Сирия призывает к ответственности по выполнению резолюции СБ ООН о ее химоружии не только сирийцев, но и государства, которые помогают сирийской оппозиции.
«Все страны должны соблюдать эту резолюцию, включая соседние с Сирией государства, которые предоставляют укрытие и помогают террористам», - сказал он, передает сирийское государственное агентство САНА.
Аль-Джафари подчеркнул, что правительства Турции, Саудовской Аравии, Катара, Франции, США и Великобритании несут ответственность перед этой резолюцией.
Текст документа стал результатом интенсивных переговоров между Россией и США. В ее основу легло соглашение, достигнутое на переговорах в Женеве в начале сентября.