Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ ապրիլի 6-ին ընդունել է Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ տիկին Սուեր Բելասենին, ով Երեւանում է ֆեդերացիայի 37-րդ համաժողովի անցկացման առիթով:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի` Հայաստանի հետ ծավալած համագործակցությունը եւ ողջունել նման ներկայացուցչական կազմով համաժողովը Երեւանում անցկացնելու որոշումը:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում դեռեւս բազմաթիվ խնդիրներ կան, սակայն ակնհայտ է, որ հնարավոր չէ դրանք բոլորը միանգամից լուծել:
Տիկին Բելասենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նախագահին` համաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու գործում Հայաստանի ներդրած ջանքերի համար: Նա ՄԻՄՖ-ի համաժողովի անցկացումը մեր տարածաշրջանում բնորոշել է որպես պատմական իրադարձություն` նշելով, որ «Հայաստանի մայրաքաղաքն այսօր վեր է ածվել մարդու իրավունքների մայրաքաղաքի»: Նա ասել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով Հայաստանը տարածաշրջանում շահեկան դիրքերում է, եւ այսօր Հայաստանի միջոցով կարեւորվում է ողջ տարածաշրջանը:

RA President Serzh Sargsyan held a meeting on Apr. 6 with Ms. Souhayr Belhassen, President of the International Federation of Human Rights (Fédération internationale des droits de l'homme) (FIDH) on the occasion of the FIDH’s 37th conference.
The RA presidential press office Affairs informed NEWS.am that the Armenian leader expressed his appreciation of the FIDH’s cooperation with Armenia and welcomed the FIDH’s decision to hold such a representative conference in Yerevan.
President Serzh Sargsysan pointed out numerous problems with human rights protection in Armenia. He stated that all of them cannot be resolved at once.
Ms. Belhassen thanked the Armenian leader for Armenia’s efforts to host the conference at a high level. She designated the FIDH conference in the South Caucasus as a historic event. She pointed out that the Armenian capital has turned into the capital of human rights today. According to her, Armenia is favorably distinguished in the region in terms of human rights protection, personifying the whole region.