Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին վաճառվող գազի գինը շարունակում է մնալ արտոնյալ: Այս մասին այսօր Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ բլոկի վարչական տարածքում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է «Գազպրոմ» ընկերության մերձավոր արեւելքի հետ աշխատանքների վարչության պետ Անատոլի Պոդմիշայլսկին, ով նաեւ «ՀայՌուսազարդ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահի տեղակալն է: Նրա խոսքով, Ուկրաինայում 1000 խմ գազի միջին գինը կազմում է 350 դոլար, Բելառուսում` 200 դոլար, Մոլդովայում` 300 դոլար, իսկ եվրոպական երկրներում գազի միջինացված գինը տատանվում է 325-330 դոլարի սահմաններում, այնինչ Հայաստանում 2010-ի ապրիլի 1-ից այդ գինը 154 դոլարից բարձրացել է հասնելով 180 դոլարի:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 1-ից ՀՀ-ում սովորական քաղաքացիները 1000 խմ գազի դիմաց վճարում են 330 դոլար, թեեւ ռուսական կողմը գազը վաճառում է 180 դոլարով: Ընդ որում, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը իր ասուլիսներից մեկում նշել էր, որ Կիեւում գազի սակագինն անհամեմատ ցածր է, քան Երեւանում, թեեւ նրանք գազը գնում են շատ ավելի թանկ գնով:
Անատոլի Պոդմիշայլսկին հիշեցրել է նաեւ, որ 2006-2009 թվականներին 3 տարի անընդմեջ Հայաստանին գազ էր մատակարարվում 110 դոլարով եւ միայն 2009-ի ապրիլի 1-ից այդ դարձավ 154 դոլար, իսկ 2010-ին` 180 դոլար:
«Գազպրոմն», իհարկե, առավելապես ջանում էր պահել նախկին գինը, բայց, բոլոր դեպքերում, գալիս է մի ժամանակ, երբ այլեւս տեղում կանգնել հնարավոր չէ, եւ գազի գները բարձրացան ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Հայաստանում",- ընդգծել է նա:

Цена на поставляемый из России в Армению природный газ остается льготной, заявил журналистам глава управления по работе со странами ближнего зарубежья «Газпрома» Анатолий Подмышальский, который также является заместителем президента ЗАО «АрмРосгазпром».
По его словам, в Украине средняя цена за 1000 куб.м. газа составляет 350 долларов, в Беларуси – 200, в Молдове – 300, тогда как в европейских странах цена колеблется в районе 325-330 долларов за 1000 куб.м. В Армении же цена повысилась с 154 до 180 долларов, начиная с 1 апреля этого года.
Напомним, что граждане Армении платят 330 долларов за 1000 куб.м. газа, в то время как российская сторона продает его за 180 долларов. Во время одной из пресс-конференций бывший премьер-министр Армении Грант Багратян отметил, что в Киеве тариф на газ ниже, чем в Ереване, несмотря на то, что цена на поставляемый газ намного выше.
Анатолий Подмышальский напомнил, что в течение 3-х лет, с 2006 по 2009 гг., газ поставлялся в Армению за 110 долларов, и только, начиная с 1 апреля 2009 года, цена достигла 154 долларов, а в 2010 – 180 долларов. «Компания „Газпром“ кончено же старалась сохранить цену, однако во всех случаях приходит момент, когда невозможно оставаться на месте, цены на газ возросли как в России, так и в Армении»,- заявил Подмышальский.
В любом случае, независимые эксперты считают, что цена на российский газ, мягко говоря, не способствует повышению имиджа России, как стратегического партнера, а последние заявления Подмышальского и вовсе портят имидж. И дело не в том, какая европейская цена на газ, а в том, что тяжелая социальная ситуация в Армении сильно перевешивает доводы топ-менеджеров «Газпрома» и параллельно местных властей.