Արեւմուտքն, իհարկե, կցանկանար խաբել Իրանին, ինչպես սովորաբար անում է պատժամիջոցները հանելիս եւ ձգձգում էր այդ հարցն այնքան, մինչեւ տեղեկություն հայտնվեց, որ Ռուսաստանը Իրանից մեծ քանակի նավթ կգնի: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ռուսաստանցի քաղաքագետ Միխայիլ Ալեքսանդրովը՝ պատասխանելով հարցին, թե որքան հեռու կգնա ԵՄ-ն զիջումների հարցում՝ իրանական խնդիրը լուծելու համար:
Քաղաքագետը պարզաբանել է, որ դեպքերի նման զարգացման դեպքում Ռուսաստանն իր նավթը կվաճառեր Արեւմուտքում, իսկ երկրի ներսում կօգտագործեր իրանականը: «Այսպիսով, եւ Իրանը գումար կստանար, եւ բոլոր այդ արեւմտյան պատժամիջոցները, ըստ էության, կվերանային, այսինքն դրանք արդյունք չէին տա: Իսկ Իրանն այդ դեպքում օրինական հիմք կունենար հրաժարվել «Վեցնյակի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ մշտական անդամները եւ Գերմանիան-խմբ) շրջանակներում պայմանավորվածություններից եւ կշարունակի ուրանի հարստացումը 20 տոկոսից ավելի»,-ասել է Ալեքսանդրովը:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը, փաստացի, կտորպեդահարեր Արեւմուտքի խաբեության պլանը, եւ վերջինիս այլ բան չէր մնա, քան համաձայնել պատժամիջոցները հանելու առաջարկությանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 20-ին, ԵՄ-ն հանել է Իրանի նկատմամբ նավթային պատժամիջոցների մի մասը այն բանից հետո, երբ ԱԷՄԳ-ն հաստատել է, որ Թեհրանը կատարել է այս պահի համար բոլոր անհրաժեշտ պահանջները՝ դրված 2013-ի նոյեմբերի 24-ի ժնեւյան համաձայնագրով:

Запад хотел бы, конечно, обмануть Иран, как это обычно и делает в отношении снятия санкций, и тянул с этим вопросом до тех пор, пока не появились сообщения, что Россия закупит у Ирана большое количество нефти. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил российский политолог Михаил Александров, отвечая на вопрос о том, насколько дальше пойдет Евросоюз в уступках с целью урегулирования иранской проблемы.
Политолог пояснил, что при таком развитии событий Россия свою нефть продавала бы на Запад, а иранскую использовала бы внутри страны. «Таким образом, и Иран получал бы деньги, и все эти западные санкции по существу испарились бы, то есть они бы не давали эффекта. А Иран в этом случае имел бы законное основание отказаться от договоренностей в рамках «шестерки» (постоянные члены Совбеза ООН и Германия – ред.) и продолжить обогащение урана выше 20%», - отметил Александров. Он подчеркнул, что Россия, фактически, торпедировала бы план Запада по обману, и последнему ничего не оставалось делать, как согласиться на выполнение условий по снятию санкций.
Напомним, что 20 января Евросоюз снял с Ирана часть нефтяных санкций после того как МАГАТЭ подтвердила, что Тегеран выполнил все необходимые к настоящему моменту требования, наложенные на него женевским соглашением, заключенным 24 ноября 2013 года. В частности, приостановлен запрет на импорт, покупку и транспортировку иранских нефтехимических продуктов и связанных с этим услуг, запрет на торговлю золотом и драгоценными металлами с иранским правительством, госучреждениями и ЦБ.