Հայաստանի իշխանությունները երկիրը վարձով են տալիս՝ արտաքին քաղաքականության մեջ հավատարիմ մնալով աշխատանքի վասալային ոճին:
Այս մասին փետրվարի 18-ին հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ, նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով ազգային ամենամյա ուղերձը:
Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ Հայաստանի իշխանությունները մի գիշերում խաչ քաշեցին Ասոցացման մասին համաձայնագրի ստորագրման ծրագրերի վրա՝ այն փոխելով «Մաքսային միության մշուշոտ ապագայով, որտեղ, պարզվում է, մեր երկրին չէին սպասում». «Հայաստանը սկսեց նվաստացուցիչ համաձայնագրեր ստորագրել Ռուսաստանի հետ, որոնք ժողովրդի դեմ են ուղղված: Բացի այդ, մեզ ղարաբաղյան հարցի անընդունելի կարգավորում են պարտադրում»:
Հովհաննիսյանը նաեւ նշել է, որ իշխանությունների արտաքին քաղաքականությունը բացասաբար կանդրադառնա Հայաստան-Իրան հարաբերությունների վրա:
«Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները սպառնում են տարածաշրջանային հավասարակշռությանը: Ռուսաստանը չվարանեց զենք Ադրբեջանին վաճառելիս, իսկ մենք չվարանեցինք Մաքսային միություն մտնել»:
«Ժառանգության» առաջնորդի կանխատեսմամբ՝ նման արտաքին քաղաքականությունը շարունակելով՝ մինչեւ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը Հայաստանը կդառնա անձեւ պետություն տարածաշրջանում: Զուգահեռաբար, ըստ Հովհաննիսյանի, ժողովրդին նոր օրենքներ են պարտադրվում, որոնք հավասարազոր են պետական ռեկետի. տարատեսակ տուգանքներ, պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ: «Իշխանություններին արդարացում չկա, քանի որ օր օրի ավելանում է երկիրը լքող քաղաքացիների թիվը, չկա արդարացում այն հալածանքներին, որին ենթարկվում են իրենց իրավունքների համար պայքարող քաղաքացիները, եւ այս համատեքստում Շանթ Հարությունյանը երկրի վերջին քաղբանտարկյալը չէ», - ասել է Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ հարկավոր է անհապաղ ազատել նրան:

Власти Армении сдают страну в аренду, придерживаясь вассального стиля работы во внешней политике. Об этом заявил 18 февраля лидер партии «Наследие», экс-кандидат в президенты Раффи Ованнисян, представляя национальный ежегодный доклад.
По оценке Ованнисяна, власти Армении за одну ночь перечеркнули планы по подписанию Соглашения об ассоциации, променяв его «на туманное будущее в Таможенном союзе, где как оказалось, страну не ждали»: «Армения начала подписывать унизительные соглашения с Россией, которые направлены против народа. Кроме этого, нам навязывают неприемлемое решение карабахского вопроса».
Ованнисян также отметил, что внешняя политика властей отрицательно отражается на отношениях Армения – Иран: «Отношения с Россией угрожают региональному равновесию. Россия не побрезговала продать Азербайджану оружие, а мы не побрезговали войти в Таможенный союз». По прогнозам лидера партии «Наследие», продолжая подобную внешнюю политику, к 100-летию Геноцида армян, Армения станет аморфным государством в регионе. Параллельно этому, по словам Ованнисяна, народу навязываются новые законы, которые приравниваются к государственному рэкету: разнообразные штрафы, обязательная накопительная пенсионная система. «Властям нет оправдания, так как изо дня в день увеличивается число граждан, покидающих страну, нет оправдания угнетению, которому подвергаются граждане, борющиеся за свои права, и в этом контексте Шант Арутюнян стал не последним политзаключенным в стране», - сказал Ованнисян, отметив, что требует его немедленного освобождения.