Հայաստանում կենսական անհրաժեշտություն է սահմանադրական հեղափոխությունը: Այս մասին այսօրհայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով ամենամյա ազգային զեկույցը:
Ընդդիմադրի կարծիքով՝ հարկավոր է սահմանադրական հեղափոխություն անցկացնել՝ քաղաքացիական հասարակության լայն շերտերի ու քաղաքական կուսակցությունների մասնակցությամբ՝ հանուն հանրապետության բարեկեցության: «Մինչեւ ապրիլի 9 պետք է ձեւավորվի միասնական քաղաքական հարթակ, որպես կուսակցությունների ու քաղաքացիական հասարակության կոնսոլիդացիա: Մենք երկրորդ շանսի իրավունք ունենք»,-ասել է Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա՝ երկիրն այս վիճակից կարելի է դուրս բերել միայն սրտացավ քաղաքական ուժերի միավորման շնորհիվ: Նա հավելել է, որ իշխանությունների՝ ակտիվիստներին լռեցնելու ջանքերը վկայում են, որ հաղթանակը սարերի հետեւում չէ. «Արժե ապրել մինչև ապրիլ, եւ հավերժող բյուր գարուններ: Միայն միությամբ կա հայոց փրկություն»:
Նա նաեւ նշել է, որ եթե մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ ոչ կոալիցիոն չորս ուժերի վստահված անձինք սարի պես կանգնեին հանուն ժողովրդի քվեի, ապա այժմ երկրում տիրող իրավիճակն այլ կլիներ: Եզրափակելով՝ Հովհաննիսյանը նշել է, որ միակ ելքը համազգային կոնսոլիդացիան է:

В Армении стала насущной необходимость проведения конституционной революции. Об этом заявил 18 февраля лидер партии «Наследие», экс-кандидат в президенты Раффи Ованнисян, представляя национальный ежегодный доклад.
По мнению оппозиционера, необходимо провести конституционную революцию с участием широких слоев гражданского общества и политических партий во имя благополучия государства. «До 9 апреля должна быть сформирована единая политическая арена как следствие консолидации партий и гражданского общества. У нас есть право на второй шанс. Никто не имеет права отбирать победу у народа, так что стоит жить до апреля, до весны», - сказал Ованнисян. На взгляд лидера партии «Наследие», вывести страну из нынешней кризисной ситуации можно только в результате объединения сердобольных политических сил. «Усилия властей заглушить голос активистов свидетельствуют о том, что победа не за горами. Мы восстановим справедливость. Мы освободим власть от каст, нас никто не сможет обмануть», - заверил Ованнисян.
Он также отметил, что если бы в день выборов президента ровно год назад все доверенные лица от четырех парламентских сил, не входящих в правящую коалицию, встали бы горой за голоса народа, то ситуация в стране сейчас была бы другой: «Однако этого не произошло, так как среди доверенных лиц нашлись такие, кто закрыл глаза на фальсификации. Если бы представители четырех парламентских сил проявили мудрость и отошли  от своих партийных интересов, объединились вокруг одной идеи, то борьба была бы продуктивной. Но этого не случилось, и сейчас единственный выход – это общенациональная консолидация».