Այսուհետ տուն-ինտերնատներ ուղեգրումն իրականացնելու են սոցիալական ծառայությունների տարածքային մարմինները:
Նման որոշում է կայացրել ՀՀ կառավարությունը՝ փոփոխություններ կատարելով «Ծեր եւ հաշմանդամ քաղաքացիներին խնամքի տրամադրման կարգն ու ծեր եւ հաշմանդամ քաղաքացիներին խնամքի տրամադրումը մերժելու հիմք հանդիսացող հիվանդությունների ցանկը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:
Այն քաղաքացիները, ովքեր ցանկանում են բնակվել պետական խնամքի հաստատություններում (Նորքի, Թիվ 1, Գյումրիի եւ Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատներ), կարող են դիմել (նաեւ՝ նրանց լիազոր անձինք) իրենց բնակության վայրի սոցիալական ծառայություն («Փարոս»):
2014թ. հունվարի 14-ին ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի հրամանով կանոնակարգվել եւ հստակեցվել է քաղաքացիների՝ տուն-ինտերնատ ընդունելության, նրանց սոցիալական ծառայություններ տրամադրելու եւ դուրսգրման (այդ թվում՝ ժամանակավոր դուրսգրման) կարգը:

В Армении направления в дома-интернаты впредь будут выдавать территориальные структуры социальных служб. Такое решение было принято правительством Армении, внесшим поправки в постановление « О порядке предоставления ухода престарелым и инвалидам и порядке отказа от предоставления ухода престарелым и инвалидам на основании утвержденного списка заболеваний».
Граждане (а также уполномоченные ими лица), желающие поселиться в государственных учреждениях социального обслуживания (Норкский дом-интернат, психоневрологические дома-интернаты Вардениса и Гюмри), могут обратиться в социальное учреждение по месту проживания («Парос»)
Отметим, что 14 января 2014 г. по приказу министра труда и социальных вопросов Армении Артема Асатряна упорядочили и утвердили порядок принятия, выписки (в том числе и временной) и предоставления социальных услуг гражданам в домах-интернатах для престарелых и инвалидов.