Մայիսի 6-ին Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մելքոնյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Հնագիտության Բարձրագույն Խորհրդի գլխավոր քարտուղար, համաշխարհային ճանաչում ունեցող եգիպտագետ դոկտոր Զահի Հավասի հետ:
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Զահի Հավասը բարձր է գնահատել ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության եւ ազգագրության, ինչպես նաեւ երկրաբանության ինստիտուտների` 2007թ-ից սկսված մասնակցությունը Ամենհոտեպ 3-րդ փարավոնի Լուքսորում գտնվող տաճարի պեղումներին: Նա միաժամանակ դրվատանքի խոսքեր է հասցեագրել հանդիպմանը ներկա գտնվող հայազգի եգիպտագետ Հուրիկ Սուրուզյանին եւ ճարտարապետ-ռեստավրատոր Նաիրի Համբիկյանին` Եգիպտոսում իրականացվող հնագիտական հետազոտություններում ունեցած նշանակալից ավանդի համար:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հնագիտության ոլորտում հայ-եգիպտական համագործակցության հետագա առաջընթացի հնարավորությունների համատեղ ուսումնասիրման շուրջ:

Посол Армении в Египте Армен Мелконян встретился 6-го мая с генеральным секретарем Верховного совета археологии Египта, всемирно известным египтологом, доктором Захи Хавассом.
Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе МИД, Захи Хавасс высоко оценил начатое с 2007 года участие института Археологии и этнографии и института геологии НАН Армении в раскопках храма фараона Аменхотепа 3-го в Луксоре. Он поблагодарил также присутствовавших на встрече египетских специалистов армянского происхождения египтолога Гурика Сурузяна и архитектора-реставратора Наири Амбикяна за значительный вклад в археологические исследования в Египте.
Была достигнута договоренность об совместном исследовании возможностей дальнейшего прогресса в армяно-египетском сотрудничестве в сфере археологии.