Մայիսի 8-ին Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը հրավիրում է բոլոր հետաքրքրված քաղաքացիներին եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին «Կանաչ ակումբ» («Club», Թումանյան 40)` քննարկելու Էրեբունու թունաքիմիկատների գերեզմանոցի իրավիճակը: Հատուկ հյուրերի շարքում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժամանակավոր պաշտոնակատար Քարել Հոֆստրան, «Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներ: Խնդիրը ներկայացնելու համար կցուցադրվի 2 ֆիլմ, որոնցից մեկը վերջերս նկարահանվել է «Արտակարգ ալիքի» կողմից և ներկայացնում է Էրեբունում տիրող իրավիճակը:
Հիշեցնենք, որ արդեն երկար տարիներ է, ինչ Հայաստանի տարբեր բնապահպանական կազմակերպություններ զգուշացնում են, որ Էրեբունի թաղամասի թունաքիմիկատների գերեզմանոցը մեծագույն վտանգ է ներկայացնում: 500 տոննա տարողությամբ թունաքիմիկատները թաղվել են այնտեղ դեռևս 1982 թվականին: Վերջին տարիներին այդ տարածքում, որին կից 2 գյուղեր էլ կան, ամառանոցներ են կառուցվել: Թունաքիմիկատների այս գերեզմանոցը սպառնալիք է մարդկանց և կենդանիների համար. այն աղտոտում է ողջ տարածաշրջանի հողը եւ ստորգետնյա ջրերը: Բայց չնայած բնապահպանների և գիտնականների հաճախակի հնչող ահազանգերին և հորդորներին, ՀՀ կառավարությունը որևէ վճռորոշ քայլ չի ձեռնարկում` պատճառաբանելով, որ միջոցները չեն բավարարում:
Ապրիլ ամսին ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակը հատուկ փորձագետ էր հրավիրել Դանիայից` հետաքննելու իրավիճակը: Հայաստան ժամանած «International HCH & pesticide Association» կազմակերպության տնօրեն Ջոն Վայգենը խորհուրդ տվեց անհապաղ քայլեր ձեռնարկել, քանի որ ողջ տարածքը ոչ միայն թաղամասի, այլեւ Երեւանի համար է վտանգ ներկայացնում:

8 мая Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей приглашает всех заинтересованных граждан и представителей СМИ в «Зеленый клуб» («Club», Туманяна 40) на обсуждение ситуации вокруг могильника ядохимикатов. Среди гостей — временно исполняющий обязанности руководителя ереванского офиса ОБСЕ Карел Хофстран, представители общественной организации «Армянские женщины за здоровье и здоровую окружающую среду». Чтобы представить проблему, будет показано 2 фильма.
Напомним: уже долгие годы разные природоохранные организации предупреждают о том, что могила ядохимикатов в общине Нубарашен Еревана, где захоронено 500 тонн ядохимикатов еще с 1982 г., представляет серьезнейшую угрозу для жизни людей и животных: она загрязняет все почву этого района и подземные воды. Но, несмотря на тревогу экологов и ученых, правительство Армении не предпринимает решительных шагов, мотивируя это тем, что не хватает средств.
В апреле ереванский офис ОБСЕ пригласил специального эксперта из Дании, чтобы изучить обстановку. Прибывший в Армению директор организации «International HCH & pesticide Association» Джон Вайген посоветовал немедленно принять меры, так как эта территория представляет опасность не только для этого квартала, но и для всего Еревана.