Տեխնոլոգիական հսկաներ, սմարթֆոնների եւ պլանշետների համաշխարհային շուկայում մրցակիցներ Apple-ը եւ Google-ը պայմանավորվել են հետ վերցնել իրար դեմ ներկայացրած պատենտները խախտելու վերաբերյալ հայցերը:
Համատեղ հայտարարությունում ընկերության ներկայացուցիչները նաեւ հայտարարել են, որ մտադիր են միասին աշխատել պատենտային համակարգը բարեփոխելու վրա: Ձեռքբերված պայմանավորվածությունը նրանց հնարավորություն չի տալիս օգտագործել միմյանց տեխնոլոգիաները:
Apple-ը եւ Google-ն արդեն տասնյակ հայցեր են ներկայացրել իրար դեմ` աշխարհով մեկ միմյանց պատենտները խախտելու վերաբերյալ, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ավելի վաղ այս ամիս Քալիֆորնիայի ատենակալների դատարանը Samsung-ին պարտավորեցրել էր Apple-ին 119,6 միլիոն դոլար վճարել` երկու պատենտները խախտելու համար, որոնք օգտագործվում են սմարթֆոնների արտադրությունում:

Технологические гиганты, конкуренты на мировом рынке смартфонов и планшетных компьютеров Apple и Google договорились отозвать иски о нарушении патентов, поданные друг против друга.
В совместном заявлении представители компаний также заявили, что намерены вместе работать над реформой патентной системы. Достигнутая договоренность не позволяет им использовать технологии друг друга.
Apple и компании, производящие телефоны на базе операционной системы Android производства Google, уже подали десятки исков о нарушении патентов друг против друга по всему миру, передает Русская служба BBC
Ранее в этом месяце суд присяжных в Калифорнии обязал Samsung выплатить Apple $119,6 млн за нарушение двух патентов на технологии, используемые в производстве смартфонов.