Հայաստանի կառավարությունը նախընտրեց բիզնեսի հետ մասնավոր պայմանավորվածությունները: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 23-ին, քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ քննարկման ժմանակ հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թեւան Պողոսյանը:
«Ին սպասումներ ենք մենք ձեւավորում տնտեսության համար: Ստացվում է, որ կառավարությունը, փոխանակ իրավական մեխանիզմներ ստեղծի՝ ֆորմալ եւ ոչ երկիմաստ, նախընտրում է հավաքել գործարարներին եւ բանավոր ասել ամեն բան: Այդպես պետություն չեն կառուցում»,-հայտարարել է Պողոսյանը՝ մեկնաբանելով վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը գործարար շրջանակների հետ:
«Ժառանգության» պատգամավորի խոսքով՝ այստեղից բխում է, որ Հայաստանում անկախ դատական համակարգ չկա: «Հակառակ դեպքում՝ գործարարները կիմանային, թե ուր գնալ, եթեբարենպաստ գործարար միջավայր ստեղծելու կառավարության ծրագրերը չկատարվեն»,-հայտարարել է Թեւան Պողոսյանը:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանի խոսքով՝ Հովիկ Աբրահամյանի այդ քայլը իշխանության եւ բիզնեսի միջեւ վստահության ամրապնդման փորձ էր: «Դեռ 3-4 ամիս առաջ ես իմ ելույթներից մեկում ասացի՝ ժամանակն է գիծ քաշել անցյալի վրա եւ աշխատել նոր հարթությունում»,-հայտարարել է Սահակյանը:

YEREVAN. – The Armenian government preferred private arrangement with business, MP from Heritage party said during the discussion of political forces held in Media Center and aired by A1+.
“Rather than to create legal mechanisms, formal and unambiguous, the government prefers to bring businessman together to beat everything into their heads. One cannot build a state in this way,” Tevan Poghosyan said, commenting on the recent meeting between Prime Minister Hovik Abrahamyan and businessmen.
This shows that the independent judiciary does not exist, otherwise the entrepreneurs would know where to go, unless provisions of the government's action plan on favorable business environment are not implemented, Poghosyan added.
However, the MP from ruling party did not share his views. Hovhannes Sahakyan the move was “an attempt by RPA to build trust between government and business”.