Ֆրանսիայի խոշորագույն ընդդիմադիր պահպանողական «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցության անդամ Ժերար Լարշեն հոկտեմբերի 1-ին ընտրվել է խորհրդարանի վերին պալատի նախագահ: Այդ մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
337 սենատորներից 194-ը, որոնք մասնակցել են քվեարկությանը, պաշտպանել են Լարշեի թեկնածությունը: Նշենք, որ նա արդեն 2008-2011թթ. ընթացքում եղել է Սենատի խոսնակ՝ Նիկոլա Սարկոզիի կառավարման շրջանում: 2011թ.-ին ընտրություններից հետո աջերը զրկվեցին վերին պալատում ունեցած մեծամասնությունից. Մեծամասնությունը ստացավ Սոցիալիստական կուսակցությունը: Այն ժամանակ Սենատի նախագահ ընտրվել էր Ժան-Պիեր Բելը, սակայն այժմ, երբ սոցիալիստներն ընտրություններում անհաջողություն են կրել, Բելն արդեն ստիպված էր զիջել տեղը:

Член крупнейшей оппозиционной консервативной партии Франции «Союз за народное движение» Жерар Ларше 1 октября избран председателем верхней палаты парламента. Об этом сообщает РИА Новости.
194 из 337 сенаторов, принявших участие в голосовании, поддержали Ларше.
Отметим, что он уже занимал пост спикера Сената с 2008 по 2011 год, в период правления Николя Саркози. В 2011 году правые по итогам выборов лишились большинства в верхней палате: большинство получили представители Социалистической партии. Тогда председателем Сената был избран Жан-Пьер Бель, однако теперь, когда уже социалисты потерпели неудачу в ходе выборов, Бель был вынужден уступить место.