Հազիվ թե հանգամանքներն այնպես դասավորվեն, որ Վրաստանը փորձի ինտեգրվել Եվրասիական տնտեսական միությանը: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 8-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը:
Անդրադառնալով Վրաստանի կառավարությունում տեղ գտած վերջին հրաժարականներին եւ երկրի արտաքին քաղաքականության ուղղության փոփոխության հավանականության մասին հարցին՝ փորձագետն ընդգծեց, որ ծայրահեղականություն կլինի կարծել, որ Վրաստանը կփոխի իր քաղաքականությունը եւ կմտածի Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելու մասին: «Իհարկե ոչ, քանի որ դա վրացական հասարակության ընտրությունն է: Եվ հենց այդ հանգամանքի շեշտադրումով է «Վրացական երազանքը» իշխանության եկել: Հազիվ թե հանգամանքներն այնպես դասավորվեն, որ Վրաստանը փորձի ինտեգրվել Եվրասիական տնտեսական միությանը: Միաժամանակ, վերջին գործընթացները միանշանակորեն կդանդաղեցնեն Վրաստանի եվրաինտեգրման տեմպը», - նակտեց Ալիկ Էրոյանցը:
Փորձագետի խոսքով՝ դրանք ազդակներ են, սակայն ոչ այնպիսին, որ լիովին ազդեն Վրաստանի եվրաինտեգրման ուղղության վրա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 4-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնից Իրակլի Ալասանիայի հեռացման մասին: Նախարարի պաշտոնանկությունից հետո հրաժարական է տվել նաեւ Եվրոպական եւ եվրաատլանտյան ինտեգրման հարցերով պետնախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին: Նոյեմբերի 5-ին հրաժարական է տվել նաեւ Վրաստանի արտգործնախարար Մայա Փանջիկիձեն:

Вряд ли обстоятельства сложатся так, что Грузия попытается интегрироваться в Евразийский экономический союз. Об этом на пресс-конференции 8 ноября заявил эксперт по вопросам Грузии Алик Эроянц.
Коснувшись последних отставок в Правительстве Грузии и вопроса о вероятности изменения внешнеполитического курса страны, эксперт подчеркнул, что крайностью будет считать, что Грузия поменяет свою политику и будет думать о присоединении к Евразийскому экономическому союзу. «Нет, конечно, поскольку это – выбор грузинского общества. И, именно акцентируя это обстоятельство, «Грузинская мечта» пришла к власти. Вряд ли обстоятельства сложатся так, что Грузия попытается интегрироваться в ЕАЭС. Одновременно последние процессы однозначно замедлят темп евроинтеграции Грузии», - отметил Алик Эроянц, добавив, что об этом высказывались как Госдепартамент США, так и спикер парламента Грузии. По словам эксперта, это импульсы, но не такие, чтобы думать, что они полностью провалят евроинтеграционный курс Грузии.
Напомним, что глава МИД Грузии Майя Панджикидзе 5 ноября ушла в отставку. Вместе с ней покинули должности заместители министра Давид Залкалиани, Тамар Беручашвили и Давид Джалагания. 4 ноября премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил об уходе Ираклия Аласания с должности министра обороны. После отставки министра обороны в отставку подал также госминистр Грузии по делам европейской и евроатлантической интеграции Алекси Петриашвили.