№ախստականների հարցերում Կիպրոսն առաջնորդվում է Եվրամիության օրենսդրությամբ: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին, ՀՀ ԱԺ-ում հայտարարեց Կիպրոսի խորհրդարանի պատգամավոր Յանակիս Օմիրուն՝ պատասխանելով NEWS.am թղթակցի հարցին:
«Եթե ինչ-որ քաղաքացիներ՝ որպես փախստական, ցանկանում են ստանալ մեր երկրի օգնությունը, դրա համար նախատեսված է անհրաժեշտ իրավական դաշտ», - հավելեց Օմիրուն: Նա նշեց, որ Կիպրոսն արդեն 350 փախստական է ընդունել Սիրիայից: Նրա տեղեկություններով՝ փախստականների թվում հայկական ծագմամբ մարդկի չկան: «Նրանց ընդունել ենք մեր երկրում, տրամադրել անհրաժեշտ օգնություն, իսկ նրան գործերին ընթացք է տրվել՝ համաձայն եվրոպական ստանդարտների», - ասաց Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահը:

В вопросах беженцев Кипр руководствуется законодательством Евросоюза. Об этом заявил на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении 20 ноября спикер парламента Кипра Янакис Омиру, отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am.
«Если какие-либо граждане хотят получить помощь от нашей страны как беженцы, для этого предусмотрено необходимое правовое поле», - добавил Омиру. Он отметил, что Кипр уже принял группу из около 350 сирийских беженцев. По его сведениям, армян по происхождению среди них нет. «Они были размещены в нашей стране, им предоставляется необходимая помощь, а их делам был дан ход согласно европейским стандартам», - сказал спикер парламента Кипра.