Հայկական կաշեգործական արդյունաբերության համար հեշտ չէ Թուրքիայի հետ մրցակցելը, բայց հարկավոր է ջանքեր գործադրել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց «Leather Art» կաշեգործական արդյունաբերության հիմնադիր տնօրեն Լեւոն Խորոզյանը:
Ի պատասխան հարցին՝ կարող են արդյոք տեղի ձեռնարկությունները ֆերմերներին կաշվի համար առաջարկել առավել շահավետ գներ, քան Թուրքիա արտահանողները (քանի որ արտահանումն ազատված է ԱԱՀ-ից), Խորոզյանը նշեց, որ խնդիրը միայն գինը չէ: Բանն այն է, որ Թուրքիայում կաշվի մշակման հարուստ ավանդույթներ են ձեւավորվել: «Բացվել են ազատ տնտեսական գոտիներ, որտեղ կողք կողքի աշխատում են կաշեգործական շուրջ 90 արտադրամասեր: Բնականաբար, այնտեղ հեշտ է աշխատելը», - բացատրել է Խորոզյանը: Դրանից բացի՝ Թուրքիան արդեն արտադրում է նաեւ կաշվի մշակման սարքավորումներ: Հայաստան դրանք ներմուծում են, որն էլ թանկացնում է ինքնարժեքը:
Վերջապես, Թուրքիայի տեխնիկական բուհերը, ի տարբերություն Հայաստանի, պատրաստում են կաշեգործներ: «Իսկ մեր մասնագետներն առնվազն քառասունն անց են», - ասել Խորոզյանը: Ըստ նրա՝ երկար ճանապարհի առաջին քայլը կարող են լինել Հայաստանից կաշվի արտահանման սահմանափակումները՝ տեղի արդյունաբերությունը խթանելու համար:

Армянской кожевенной промышленности непросто конкурировать с Турцией, но нужно стараться. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am  основатель и директор кожевенного предприятия «Leather Art» Левон Хорозян.
В ответ на вопрос, могут ли местные предприятия предложить фермерам более выгодные цены на кожу, чем экспортеры в Турцию (так как экспорт свободен от НДС), Хорозян отметил, что проблема не исчерпывается только ценой. Дело в том, что в Турции сложились богатые традиции выделки кожи. «Открыты свободные экономические зоны, где бок о бок работает около 90 кожевенных фабрик. Естественно, где все поставки сходятся в одном месте – там работать легче», - пояснил Хорозян. Помимо этого, Турция уже сама производит и оборудование для выделки кожи, и дубильные реагенты. Армении их приходится завозить, что не может не удорожать себестоимость.
Наконец, технические вузы Турции, опять-таки в отличие от Армении, готовят кожевенников. «А нашим спецам уже, как минимум, за сорок», - посетовал Хорозян. По его словам, первым шагом на долгом пути могут стать ограничения на экспорт кожи из Армении, чтобы стимулировать местную промышленность.