Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինը խոստացել է Լատինական Ամերիկայի երկրներում մինչեւ 2020թ. $250 մլրդ-ի ներդրում անել: Ինչպես հաղորդում է Bloomberg-ը, նա նաեւ հայտնել է առաջիկա տասնամյակում այդ տարածաշրջանի հետ առեւտրաշրջանառությունը կրկնապատկելու հնարավորության մասին՝ հասցնելով այն ավելի քան $500 մլրդի:
Այս հայտարարութունը Չինաստանի առաջնորդն արել է Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի երկրների միության հանդիպմանը, որն առաջին հանդիպումն անցկացրել է Պեկինում:
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ իր երկիրը $20 մլրդ-ի չինականնոր ներդրումներ կստանա, բայց հրաժարվել է նշել, թե որ ոլորտներին են ուղղվելու դրանք:

Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин пообещал инвестировать в страны Латинской Америки $250 млрд. до 2020 года. Как передает Интерфакс  www.interfax.ru со ссылкой на агентство Bloomberg, он также сообщил о возможности удвоения объемов торговли с этим регионом в течение следующего десятилетия с целью доведения их до более $500 млрд.
Соответствующее заявление китайский лидер сделал на встрече лидеров Сообщества стран Латинской Америки и Карибского бассейна, которые впервые собрались в Пекине. Президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил, что его страна получит $20 млрд. новых китайских инвестиций, но отказался уточнить, в какие именно отрасли они будут направлены. По словам Мадуро, Китай продемонстрировал возможность становиться сильнее, не претендуя на мировое господство.