Երեք ուժեր՝ տարբեր, շատ հարցերում իրար հակասող հայացքներով, կարողացան հաղթել նեղ կուսակցական շահերին եւ Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) բանաձեւը ստանալ: Այս մասին փետրվարի 4-ին խորհրդարանում հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով Հայոց ցեղասպանության մասին ԵԺԿ ընդունած բանաձեւը:
Այսքան տարբեր քաղաքական ուժերը, ինչպիսիք են «Ժառանգություն»-ը, Հանրապետական կուսակցությունն ու «Օրինաց երկիր»-ը, որոնք Հայաստանից ԵԺԿ անդամ են, կարողացան ներկայանալ միասնական նախագծով: «Դա նշանակում է, որ կան հարցեր, որտեղ ազգային շահերը պետք է գերիշխեն նեղ կուսակցական շահերին»,- հայտարարեց Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին՝ մարտի 3-ին, խորհրդարանի փոխխոսնակ, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Էդվարդ Շարմազանովն ընդգծել էր, որԵԺԿ բանաձեւում օգտագործված են նույն եզրույթները, ինչ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագրում, որն ընդունվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ: Բանաձեւում օգտագործված են «Ցեղասպանություն» եւ «Հայրենազրկում» եզրույթները:

Три силы разных, во многом противоположных взглядов смогли победить узкопартийные интересы и получить резолюцию Европейской народной партии. Об этом заявил в парламенте 4 марта глава фракции партии «Наследие» Рубен Акопян, комментируя принятие резолюции Европейской народной партии по Геноциду армян.
По его словам, столь разные политические силы как «Наследие», Республиканская партия Армении и «Оринац еркир», входящие от Армении в ЕНП, оказались способны предстать с единым проектом. «А значит, есть ситуации, когда национальные интересы должны преобладать над узкопартийными и конъюнктурными», - подчеркнул Акопян.
Ранее вице-спикер парламента, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов подчеркнул, что в резолюции ЕНП использованы те же основные термины, что и во Всеармянской декларации к 100-летию Геноцида, принятой с участием президента Сержа Саргсяна. В частности, употреблены термины «геноцид» и «лишение Родины».