Բուլղարիան եւ Ադրբեջանը վերականգնում են Nabucco-ն: Այս մասին գրում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով Novinite-ին: Համապատասխան համաձայնագիրը ստորագրել են Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
Խոսքը կոնկրետ բուլղարական հատվածի մասին է, որը մի քանի տարի սառեցվել էր՝ մասնակիցների միջեւ անհամաձայնության պատճառով: Աղբյուրի փոխանցմամբ, Բուլղարիայի վարչապետը հայտարարել է, որ իր երկիրը Եվրամիության «բացառիկ լոյալ» անդամ է եւ մտադիր է իրականացնել Երրորդ էներգափաթեթի բոլոր պահանջները:
Բորիսովի խոսքով, դա արտահայտվեց, մասնավորապես, «Հարավային հոսք» գազատարի շինարարությունն արգելափակելու որոշմամբ, որը պետք է կենտրոնական եւ հարավ-արեւելյան Եվրոպայի երկրներին գազ մատակարարեր Բուլղարիայի տարածքով: Բորիսովը նաեւ նշել է, որ Nabucco-ի կառուցումը ծառայում է Եվրոպայի եւ ՆԱՏՕ-ի բլոկի շահերին:
Իր հերթին, Իլհամ Ալիեւն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը «ռազմավարական կարեւոր վայրում» է գտնվում, իսկ երկրի ապացուցված գազի պաշարները կազմում են 2.5 տրլն քառակուսի մետր:
Nabucco գազատարի կառուցման մասին բազմակողմ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2009 թվականին, Թուրքիայի, Ավստրիայի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի եւ Հունգարիայի կողմից՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուի մասնակցությամբ: 2012 թվականին որոշվեց հրաժարվել նախագծից՝ մատակարարումների աղբյուրի նկատմամբ վստահության բացակայության պատճառով (այդ դերին հավակնում էին Ադրբեջանն ու Թուրքմենստանը):

Болгария и Азербайджан реанимировали Nabucco.
Как сообщает lenta.ru со ссылкой на Novinite, соответствующее соглашение подписали премьер-министр Болгарии Бойко Борисов и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Речь идет конкретно о болгарском участке проекта, который несколько лет назад был заморожен из-за несогласованности его участников.
По сообщению источника, болгарский премьер заявил о том, что его страна является «исключительно лояльным» членом Евросоюза и намерена выполнять все требования Третьего энергопакета. По словам Борисова, это проявилось, в частности, в решении блокировать строительство газопровода «Южный поток», который должен был снабжать страны центральной и юго-восточной Европы через болгарскую территорию. Борисов также отметил, что строительство Nabucco служит интересам Европы и блока НАТО. Болгария вместе с Румынией в начале 2010-х годов начала работы по проекту, но из-за его отмены они были свернуты.
В свою очередь, Ильхам Алиев подчеркнул, что Азербайджан располагается в «стратегически важном месте», а его доказанные запасы газа составляют 2,5 триллиона кубометров (около 4 лет суммарного потребления газа Европой).
Многостороннее соглашение о строительстве трубопровода Nabucco было подписано в 2009 году Турцией, Австрией, Болгарией, Румынией и Венгрией при участии председателя Еврокомиссии Жозе Мануэла Баррозу. В 2012 году от проекта было решено отказаться из-за отсутствия уверенности в источнике поставок (на эту роль претендовали Азербайджан и Туркмения).