Իրավիճակը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում անկայուն է մնում։ Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը։
«Տարեսկզբից դիտարկվող սրացումից հետո փետրվարի երկրորդ կեսին որոշակի դադար է գրանցվել։ Դա խոստովանել են կողմերը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Ա.Կասպշիկի խմբի կողմից փետրվարի 20-ին անցկացրած դիտարկումից հետո։ Սակայն վերջին տվյալները՝ ստացված մարտի սկզբին, վկայում են հրադադարի ռեժիմի խախտման հետագա բռնկման մասին։ Ցավոք, կան զոհվածներ»,- ասել է Լուկաշեիչը։
Նա նաեւ նշել է, որ երեկ Կասպշիկը դիտարկում է անցկացրել շփման գծում։ «Համապատասխան զեկույց է կազմվելու։ Կարծում եմ՝ իրավիճակի մասին ավելի հանգամանալից տեղեկություններ կարելի է ստանալ ԵԱՀԿ դիտարկողներից։ Կղմերին կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել, թույլ չտալ լարվածության հետագա սրում, հավատարիմ մնալ հակամարտության կարգավորման խաղաղ ճանապարհին»։

Обстановка в зоне карабахского конфликта остается нестабильной. Об этом заявил на брифинге официальный представитель МИД РФ Александр Лукашевич.
«После обострения, которое прослеживалось с начала года, во второй половине февраля наступило некоторое затишье. Это признали представители сторон в ходе мониторинга, проведенного группой Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ А.Каспржика 20 февраля с.г. Однако последние данные, поступившие в первых числах марта, свидетельствуют об очередном всплеске нарушений режима прекращения огня. К сожалению, есть погибшие»,- заявил Лукашевич.
Он также отметил, что вчера А.Каспржик провел мониторинг на линии соприкосновения: «Будет подготовлен соответствующий доклад. Полагаю, что более подробные сведения о том, как обстоят дела, можно будет получить от мониторов ОБСЕ. Призываем стороны проявить сдержанность, не допускать действий, ведущих к дальнейшему росту напряженности, придерживаться мирного пути урегулирования конфликта, как об этом было заявлено на саммите в Сочи 10 августа 2014 г».