ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ հեռագիր է հղել իր հայ գործընկեր Հովիկ Աբրահամյանին։ Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը։
«Այս օրերին մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում պատմության ամենաողբերգական իրադարձություններից մեկի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Սգում ենք 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության տարածքում զանգվածային բռնությունների հետեւանքով զոհվածների մահը։ Մարդկության դեմ գործած հանցագործություններին արդարացում չկա։
ՌԴ դեսպանատան եւ անձամբ իմ անունից ես Ձեզ եւ եղբայրական Հայաստանի քաղաքացիներին ցավակցության խոսք եմ հայտնում եւ կիսում ձեր ցավն ու վիշտը։ Պայծառ հիշատակ զոհերին։ Թող գալիք սերունդները խաղաղության եւ համերաշխության մեջ ապրեն»,- ասված է ռուս վարչապետի հեռագրում։

Prime Minister of Russia Dmitry Medvedev sent a letter to his Armenian counterpart Hovik Abrahamyan on the centennial of the Armenian Genocide.
“These days we honor victims of one of the most dramatic events in history – genocide of the Armenian nation. We mourn those killed 100 years ago as a result of mass repressions in the Ottoman Empire. The crimes against humanity and civilization have no justification,” the letter reads.
Russia's PM noted that everyone must preserve the truth about this horrible tragedy and make everything so that horrors of the past could not repeat in the future.
“We share you sorrow and your pain. Let the future generations live in peace and in unity,” the letter reads.