Հայկական ատոմակայանի կապիտալ վերանորոգումը կսկսվի 2017 թվականին: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 29-ին, ԱԺ-ում լրագրողներին հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը՝ ներկայացնելով ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նպատակով ՌԴ-ից վարկային համաձայնագիրը (270 մլն դոլարի վար եւ 40 մլն դոլարի դրամաշնորհ):
Միջկառավարական համաձայնագիրը ստորագրվել է այս տարվա փետրվարին, Մոսկվայում, որը պետք է վավերացվի երկու երկրների խորհրդարանաններում:
2015 եւ 2016 թվականներին վարկային ծրագրի շրջանակներում նախապատրաստական աշխատանքներ կիրականացվեն, իսկ 2017-ին ՀԱԷԿ-ը կկանգնի 6-ամսյա կապիտալ վերանորգման:
Վարկային համաձայնագրի համաձայն Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը կերկարաձգվի 10 տարով, մինչեւ 2026 թվականը: Մինչ այդ կկառուցվոի նոր էներգաբլոկ:

Капремонт Армянской АЭС начнется в 2017 году. Об этом заявил журналистам в парламенте 29 апреля замминистра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян, комментируя проект финансового соглашения с Россией о продлении срока действия  Армянской АЭС (кредит в $270 и грант в $30 млн.). Межправительственное соглашение было подписано 5 февраля 2015 года в Москве и ждет ратификации в парламентах.
В 2015 и 2016 гг. в рамках кредита будет проводиться подготовительная работа  – диагностика металла первого контура, в том числе парогенераторов и компенсатора давления. В 2015 году плановая остановка АЭС не превысит обычных сроков (45 дней) и пройдет в октябре-ноябре. А в 2017 году АЭС встанет на 6-месячный ремонт.
В рамках кредита срок действия энергоблока будет продлен на 10 лет, до 2026 года. До этого должен быть построен новый энергоблок.