Սան Ֆրանցիսկոյի շրջանային դատախազը հրամայել է ընդլայնել ոստիկանական դեպարտամենտում ռասիզմի դրսեւորումների վերաբերյալ մեղադրանքները։
Թոշակի անցած երեք դատավորներից կազմված հանձնաժողովը կվերանայի ռասիստական բնույթի հաղորդագրություններ փոխանակելու մեջ մեղադրվող սպաների կողմից իրականացված հազարավոր կալանքի դեպքերը։
Ինչպես գրում է Washington Post-ը, ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Լորետա Լինչը մտադիր է դաշնային ստուգումներ անցկացնել Բալտիմոր քաղաքի ոստիկանական դեպարտամենտում, որտեղ սեւամորթ քաղաքացու մահը բողոքի ցույցեր էր առաջ բերել, որոնք վերածվել էին զանգվածային անկարգությունների։
Նրա մահվան գործով մեղադրանք էր առաջադրվել Բալտիմորի 6 ոստիկանների, գրում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը։

Окружной прокурор Сан-Франциско распорядился расширить расследование по обвинениям в систематическом проявлении расовой неприязни в полицейском департаменте.
Комиссия из трех судей в отставке перепроверит тысячи арестов, совершенных офицерами, уличенными в обмене текстовыми сообщениями с расистским или гомофобским содержанием.
Тем временем, как сообщает Washington Post, генпрокурор США Лоретта Линч намерена инициировать федеральную проверку полицейского департамента города Балтимора, где смерть задержанного чернокожего мужчины Фрадди Грея вызвала шквал протестов, переросших в беспорядки и погромы.
По делу о смерти задержанного были предъявлены обвинения шестерым сотрудникам полиции Балтимора, передает Русская служба BBC
Смерть Грея - последний из целой серии случаев гибели чернокожих мужчин в США в результате попытки ареста со стороны полицейских.