Իրանում երիտասարդ նկարչուհուն 12 տարվա եւ 9 ամսվա ազատազրկման են դատապարտել խորհրդարանի անդամների ծաղրանկարները նկարելու համար, որտեղ նրանք պատկերված են կենդանիների տեսքով։
28-ամյա Աթենա Ֆարղադանին ծաղրանկար էր նկարել, որտեղ քվեարկող պատգամավորները պատկերված են եղել կապիկների եւ այլ կենդանիների տեսքով։ Նա այդ կերպ իր բողոքն է հայտնել իշխանությունների կողմից կանանց ծնելիությունը վերահսկելու եւ հակաբեղմնավորիչների որոշ տեսակները արգելելու որոշումն ընդունելու դեմ։
Ինչպես գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Washington Post-ը, նկարչուհու ընտանիքն ու փաստաբանը բողոքարկելու են վճիռը։

Молодая художница приговорена в Иране к 12 годам и 9 месяцам тюремного заключения за карикатуру на членов парламента, где они изображены в виде животных.
28-летняя Атена Фаркхадани (Atena Farghadani) нарисовала карикатуру, изображающую голосующих членов парламента в виде обезьян и других животных в качестве протеста против того, что власти проголосовали за ограничение возможности контроля за рождаемостью для женщин, а также запрет некоторых средств контрацепции.
Как сообщает РИА Новости со ссылкой на Washington Post, семья и адвокат художницы будут подавать апелляцию.
Художница обвиняется в «оскорблении членов парламента посредством картин», а также за «распространение пропаганды против системы», сообщает международная правозащитная организация Amnesty International.