Հունիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը Թբիլիսիում մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի վերափոխումների հրամանատարության կազմակերպած Ռազմական գործընկերների ամենամյա ռազմավարական մակարդակի համաժողովին:
Այն նպատակաուղղված է Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի եւ գործընկերներ պետությունների միջեւ 2014թ. Ուելսի գագաթաժողովում համաձայնեցված «Փոխգործունակության հարթակ» նախաձեռնության կենսագործման շուրջ կարծիքների փոխանակմանը: Նոր նախաձեռնությունը միտված է համատեղ խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու համար գործընկեր պետությունների զինված ուժերի անձնակազմի կրթության եւ ստորաբաժանումների պատրաստության համար բարենպաստ հնարավորությունների ապահովմանը:
Համաժողովի ավարտից հետո, հունիսի 10-ին կսկսվի գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան:

The Armenian delegation headed by chief of staff of the Armenian Armed Forces Colonel General Yuri Khachaturov is participating in the work of an annual Strategic Military Partner Conference organized by NATO command in Tbilisi.
This annual event enables Chiefs of Defence of NATO and Partner nations to share their perspecitves on strategic issues of common interest as well as implementation of the initiative agreed at the summit in Wales in 2014 between NATO and Alliance partners.
The new initiative is aimed at ensuring favorable conditions for the training of units involved in joint peacekeeping missions.
After completion of the conference on Wednesday, the Armenian Defense Ministry delegation will start an official visit to Georgia.