Հունիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը Թբիլիսիում մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի վերափոխումների հրամանատարության կազմակերպած Ռազմական գործընկերների ամենամյա ռազմավարական մակարդակի համաժողովին:
Այն նպատակաուղղված է Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի եւ գործընկերներ պետությունների միջեւ 2014թ. Ուելսի գագաթաժողովում համաձայնեցված «Փոխգործունակության հարթակ» նախաձեռնության կենսագործման շուրջ կարծիքների փոխանակմանը: Նոր նախաձեռնությունը միտված է համատեղ խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու համար գործընկեր պետությունների զինված ուժերի անձնակազմի կրթության եւ ստորաբաժանումների պատրաստության համար բարենպաստ հնարավորությունների ապահովմանը:
Համաժողովի ավարտից հետո, հունիսի 10-ին կսկսվի գեներալ-գնդապետ Յու.Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան:

Делегация Министерства обороны Армении во главе с начальником Главного штаба ВС, генерал-полковником Юрием Хачатуровым 9 июня в Тбилиси участвует в ежегодном форуме стратегического уровня Военных партнеров, организованном командованием  НАТО.
Как сообщает пресс-служба Минобороны РА, форум предоставляет возможность для обмена мнений касательно реализации инициативы «Площадка взаимодействия», согласованной в ходе саммита в Уэльсе в 2014 г между странами НАТО и партнерами Альянса.
Новая инициатива направлена на обеспечение благоприятных условий для подготовки подразделений, участвующих в совместных миротворческих миссиях.
После завершения участия в форуме 10 июня делегация Минобороны Армении начнет официальный визит в Грузию.