ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Գանայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կոդզո Ալաբոն (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ եւ մաղթել հաջողություններ, նշելով, որ Հայաստանը կարեւորում է Գանայի հետ քաղաքական երկխոսությունն ու շփումները աֆրիկյան տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում՝ Գանայի հետ:
Դեսպան Ալաբոն հանդիպման սկզբում նախ Գանայի Հանրապետության Նախագահի երախտագիտությունն է փոխանցել ՀՀ Նախագահին՝ օրերս Աքրա քաղաքում տեղի ունեցած սարսափելի պայթյունի հետեւանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի կապակցությամբ Նախագահի ցավակցական հեռագրի եւ այդ ողբերգության ծանր պահին Գանայի ժողովրդի կողքին լինելու եւ կարեկցելու համար:
Դեսպանը նշել է, որ իր պաշտոնավարման ամբողջ ժամանակահատվածում անկեղծ նվիրումով կաշխատի Հայաստանի եւ Գանայի միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման ու տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության ներուժի բացահայտման եւ լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ ակտիվ շփումները, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ խորհրդատվությունների անցկացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորումն ամուր հիմքեր կստեղծեն մի շարք ոլորտներում՝ կրթություն, մշակույթ, տնտեսություն եւ այլն, համագործակցությունը զարգացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը եւ դեսպան Ալաբոն գոհունակությամբ են խոսել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների փոխգործակցության մասին:

YEREVAN. – Ghana’s new Ambassador to Armenia, Kodzo Alabo—whose diplomatic residence is in Moscow—, on Tuesday presented his credentials to President Serzh Sargsyan.
The President congratulated the ambassador on his appointment and wished him success. Sargsyan also noted that Armenia underscores political discourse with Ghana and contacts with African countries.
Ambassador Alabo, for his part, first conveyed the Ghanaian president’s gratitude to President Sargsyan for his message of condolences in connection with the numerous casualties that occurred as a result of the recent terrible explosion in the Ghanaian capital city of Accra, and for standing and sympathizing with the people of Ghana during this grave tragedy.
The ambassador noted that he will work with sincere devotion in order to strengthen Armenia-Ghana relations, and discover and fully use the potential for collaboration.
The interlocutors shared the view that active contacts and the formation of a legal framework will create a solid foundation for the development cooperation between the two countries in several domains.
Serzh Sargsyan and Kodzo Alabo also praised the Armenia-Ghana collaboration within the framework of international organizations.