Էլեկտրաէներգիան թանկանալու է ոչ թե 7 դրամով, այլ 6.93 դրամով: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 9-ին, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ կառավարությունն այժմ հաշվարկում է, թե հոսանքի թանկացումն ինչ ազդեցություն է ունենալու երկրի տնտեսության վրա, իսկ նպաստառու ընտանիքներին պետությունը մտադիր է աջակցել:
«Մենք բաց եւ թափանցիկ ենք լինելու, որ հասարակությանը բացատրենք, թե ինչ է տեղի ունենում: «ՀԷՑ»-ի շքեղությունները, որոնց մասին այդքան խոսվում է, սակագնում չեն ներառվելու։ Այդ մասին ասել է ՀԾԿՀ-ն եւ կարծում եմ, Կառավարությունը հետեւողական կլինի»,- հայտարարեց վարչապետը։
Հիշեցնենք, որ ներկայումս ՀՀ բնակչության համար մեկ կբտ/ժամ էլեկտրաէներգիայի սակագինը կազմում է 41,85 դրամ (ցերեկային ժամերին) եւ 31,85 դրամ (գիշերային ժամերին): «ՀԷՑ»-ն առաջարկում է սակագները բարձրացնել հասցնելով համապատասխանաբար 58 եւ 48 դրամի:

Правительство Армении рассчитывает влияние возможного подорожания электроэнергии на экономику страны. Об этом заявил в журналистам 9 июня в парламенте премьер-министр Овик Абрамян.
Необеспеченным семьям, получающим государственное пособие, Правительство намерено содействовать. Когда регулятор (Комиссия по регулированию общественных услуг) объявит о новом тарифе, Правительство представит и свой анализ, добавил премьер.
На слушания 12 июня в парламенте явятся руководители ответственных ведомств Правительства и дадут разъяснения обществу. «Мы будем открыты и прозрачны перед нашим обществом. Не думаю, что возникнут какие-то сложности. Роскошества «Электросетей», о которых так много говорится, в тариф приняты не будут. Об этом заявила и КРОУ, и думаю, Правительство тоже будет за этим следить»,- заявил премьер.