2014թ. ստվերային բիզնեսի դեմ պայքարը Հայաստանին 16 մլրդ դրամ է բերել։ Այս մասին հունիսի 10-ին ՀՀ խորհրդարանում հայտարարեց ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը։
Դրանցից 12 մլրդ դրամը ստացվել է ավելի արդյունավետ հարկային ստուգումների շնորհիվ, իսկ 4 մլրդը՝ վերահսկիչ կնիքների հաշվին, հավելեց Խաչատրյանը։
Այս միջոցներով հնարավոր է եղել փոխհատուցել բիզնեսի հարկային արտոնությունները։ Այստեղ է մտնում նվազագույն 1 տոկոս եկամտահարկը, շրջանառության հարկի նվազեցումը մինչեւ 1 տոկոս։ Այդ միջոցները բյուջեին համապատասխանաբար 13 եւ 2 մլրդ դրամ են արժեցել։
«Այս նվազած եկամուտները մենք փոխհատուցել ենք ստվերային տնտեսության դեմ արդյունավետ պայքարի շնորհիվ»,- եզրափակեց ֆինանսների նախարարը։

В 2014 г борьба с теневым бизнесом принесла Армении ещё 16 млрд драмов (по текущему курсу порядка $34 млн – прим. ред). Об этом заявил в парламенте Армении 10 июня министр финансов республики Гагик Хачатрян.
Из них 12 млрд драмов было получено благодаря более эффективным налоговым проверкам, а 4 млрд – за счет контрольных штампов на ряд розничных товаров, добавил Хачатрян.
Этими мерами удалось компенсировать налоговые льготы для бизнеса. Сюда вошла отмена минимального налога на прибыль в 1% (который платили даже убыточные предприятия -  прим. ред), снижение налога с оборота с 3,5% до 1% (в 2015 г была принята ставка в 5% валовой выручки с возможным списанием 4% с выручки без маржи - прим. ред). Эти меры обошлись бюджету в 13 и 2 млрд драмов соответственно.
«Эти выпавшие доходы мы компенсировали более эффективной борьбой с теневой экономикой», - подытожил министр финансов.