Հայտնի է, որ ընթացիկ տարվա հունվար-ապրիլին Հայաստանի ֆիզիկական անձանց մասնավոր դրամական փոխանցումները կրճատվել են գրեթե 162.1 մլն դոլարով կամ ավելի քան մեկ երրորդով: Հայտնի է նաեւ, որ այդ անկումն ուղղակիորեն կապված է Ռուսաստանում տիրող անբարենպաստ իրավիճակի հետ, որտեղից էլ գալիս է մեր մասնավոր դրամական փոխանցումների առյուծի բաժինը:
Իրավիճակի վրա բացասաբար են ազդել նաեւ այդ երկիր աշխատանքային միգրանտների մուտքի սահմանափակումները: Արդյունքում, Ռուսաստանից փոխանցումների հոսքը հունվար-փետրվարին կրճատվել է 157.9 մլն դոլարով կամ 42.4%-ով, իսկ ընդհանուր ցուցանիշում այդ երկրի մասնաբաժինը 80.3%-ից նվազել է մինչեւ 71.1%-ի:
Ի՞նչ հետեւանքներ է ունեցել դրամական փոխանցումների կրճատումը: Նախ դիտարկենք ռուսական տրանսֆերտների փոփոխությունները, որոնք էլ նախանշել են վերոնշյալ անկումը: Պայմանականորեն ընդունենք, որ Ռուսաստանից բոլոր փոխանցումներն իրականացվում են դոլարով (չնայած իրականում ռուբլի է փոխանցվում):
Ռուսաստանում, եթե ռուբլին դոլարի վերածենք, ամերիկյան արժույթը մեկուկես անգամ ավելի քիչ կստացվի, քան մեկ տարի առաջ: Հայաստանում դոլարի համար «ընդամենը» 15.7%-ով ավելի դրամ կստանանք:
Ավելի պարզ ասած՝ ռուսական ռուբլու նույն գումարի դիմաց, «ռուբլի-դոլար-դրամ» փոխանակման սխեմայով, մեր քաղաքացիները ներկայում գրեթե 1.3 անգամ ավելի պակաս դրամ են ստանում, քան մեկ տարի առաջ: Վնաս են կրում նաեւ ռուսական արժույթով փոխանցումներ ստացողները՝ Հայաստանում ռուբլու «թուլացման» պատճառով:
Արդյունքում, հունվար-ապրիլին դրամական փոխանցումները, մեր ազգային արժույթով հաշվարկելով, տարեկան կտրվածքով կրճատվել են 47.2 մլրդ դրամով կամ 24.7%-ով: Այսինքն՝ գրեթե մեկ քառորդով:
Նույն ժամանակահատվածում մանրածախ ապրանքաշրջանառության ծավալներն ընթացիկ գներում կրճատվել են 9.9 մլրդ դրամով կամ 2.6%-ով: Ըստ էության, դա խոսում է Հայաստանի բնակչության ընթացիկ ծախսերի կրճատման մասին: Իսկ ավելի հստակ՝ մեր հասարակության այն հատվածի, որի եկամտի աղբյուրներից մեկն արտերկրից, մասնավորապես՝ Ռուսաստանից դրամական փոխանցումներն են:

Как известно, в январе-апреле текущего года приток частных денежных переводов физическим лицам в Армении сократился почти на $162,1 млн., или же более чем на одну треть. Также известно, что спад этот напрямую связан с неблагоприятной ситуацией в России, откуда к нам поступает львиная доля частных денежных переводов.
Негативно сказались и ограничения во въезд в эту страну трудовых мигрантов. В итоге приток трансфертов из России «иссяк» в январе-апреле на $157,9 млн. (или же на 42,4%), а доля этой страны в общем показателе уменьшилась с 80,3% до 71,1%.
Какие же последствия имело сокращение трансфертов? Вначале рассмотрим изменения по российским трансфертам, которые и предопределили указанный выше спад. Условно примем, что все переводы из России осуществлялись в долларах (хотя в действительности деньги поступают и в рублях).
В России, если конвертировать рубли в доллары, последних получается в полтора раза меньше, чем год назад. В Армении же за доллар можно получить драмов «лишь» на 15,7% больше.
Проще говоря, на ту же сумму российских рублей, при схеме конвертации «рубль-доллар-драм», наши граждане ныне получают драмов почти в 1,3 раза меньше, чем год назад. Ущерб терпят и получатели трансфертов в российской валюте, из-за «ослабления» рубля в Армении
В итоге в январе-апреле трансферты, в пересчете на нашу национальную валюту, уменьшились годовом исчислении на 47,2 млрд. драмов, или же на 24,7%. То есть почти на четверть.
В этом же периоде объем розничного товарооборота в текущих ценах сократился на 9,9 млрд. драмов, или же на 2,6%. По сути, это прямой сигнал об уменьшении текущих доходов населения Армении в целом. А конкретнее – той части нашего общества, одним из источников доходов которой являются трансферты из-за рубежа, в частности, из России.
Немаловажную роль трансфертов можно проиллюстрировать их соотношением, скажем, к объему розничного товарооборота. В январе-апреле прошлого года данное соотношение достигало 50,1%, а в отчетном периоде - снизилось до 38,8%.