Պակիստանի իշխանություններն արգելել են Save the Children բարեգործական կազմակերպության գործունեությունը եւ հրամայել են կազմակերպության օտարերկրյա աշխատակիցներին լքել պետության տարածքը։
Համաձայն կառավարության հայտարարության՝ կազմակերպությունը մեղադրվում է հակապետական գործունեության մեջ։ Save the Children-ի ղեկավարությունը հերքում է մեղադրանքները, փոխանցում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը։
Պակիստանի իշխանությունները 2012թ. հայտարարել էին, որ Շաքիլ Աֆրիդի անունով բժիշկը, որը, ինչպես պնդում է Իսլամաբադը, օգնել է ԿՀՎ-ին գտնել Ուսամա Բեն Լադենի թաքստոցը, կապ է ունեցել Save the Children-ի հետ։

Власти Пакистана запретили деятельность благотворительной организации Save the Children и приказали всем ее иностранным работникам покинуть страну в двухнедельный срок.
Согласно заявлению правительства, организация обвиняется в антигосударственной деятельности. Руководство организации отвергает все обвиненияб, передает Русская служба BBC
Спецслужбы Пакистана в 2012 году заявили, что врач Шакил Африди, который, как считает Исламабад, помог ЦРУ найти убежище Усамы Бин-Ладена, был связан с Save the Children.