Եթե ՌԴ Պետդումայի պատգամավորը հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է հետ հանձնել Ադրբեջանին, ապա թող փորձի գալ եւ վերցնել։ Այս մասին հունիսի 12-ին՝ խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ, հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը՝ մեկնաբանելով Ռուսաստան-Ադրբեջան բարեկամության միջկառավարական խմբի համանախագահ, Պետդումայի պատգամավոր Դմիտրի Սավելեւի հայտարարությունը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ (ռուսական մամուլում եւ Սավելեւի անձնական կայքում նման հայտարարություն չի հրապարակվել) Սավելեւը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի մաս կազմող 7 շրջանները պետք է հանձնել Ադրբեջանին։
«Այս հայտարարությունն ու Սավելեւի դիրքորոշումը մեզ համար զրոյական արժեք ունեն»,- հայտարարեց Վարդանյանը։

YEREVAN. – If the Russian deputy believes that Karabakh should be returned to Azerbaijan, let him come and take it, secretary of ARF Dashnaktsutyun party Aghvan Vardanyan said coming on the remark by Russian MP Dmitry Savelyev.
According to Azerbaijani media, Savelyev said that seven regions of Nagorno-Karabakh have to be handed over to Azerbaijan. No such statement was published by Russian media or on the personal website of the MP.
“The meaning of these words for us is zero, just as the position of Savelyev,” Vardanyan emphasized.