Պետությունը կարող էր մտահոգվել սոցիալապես անապահով բաժանորդների համար էլեկտրաէներգիայի գիշերային հաշվիչներ հատկացնելու հարցով: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 13-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է «Սպառողների խորհրդատվության կենտրոնի» ղեկավար Կարեն Չիլինգարյանը:
Ներկայումս նման հաշվիչներն այնքան էլ տարածված չեն, այդպիսիք ունեն բաժանորդների միայն 30 տոկոսը, որոնց դեպքում գիշերային սպառումը կազմում է մոտ 20 տոկոս:
«Եթե պետությունը մտածի, որ անապահով ընտանիքներին կարելի է հնարավորություն տալ այդկերպ մի փոքր խնայել հոսանքի ծախսը, ապա սպասվող թանկացումը կարող է էլի մի փոքր մեղմել»,-ընդգծել է Չիլինգարյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մտադիր է բարձրացնել բնակչության համար էլեկտրաէներգիայի գինը 6,93 դրամով 17-ի փոխարեն, որն առաջարկում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը»: Բնակչության համար ներկայիս ցերեկային սակագինը կազմում է 41,85 դրամ 1կվտ/ժ-ի համար:

Государство могло бы позаботиться о ночных счетчиках света для социально необеспеченных абонентов. Об этом заявил журналистам 13 июля председатель НПО «Центр консультации потребителей» Карен Чилингарян.
В настоящее время двухставочные счетчики не очень распространены – их имеют только около 30% бытовых абонентов. Да и у них на ночь приходится только 20% потребления. «Если государство подумает о том, чтобы дать необеспеченным семьям возможность таким способом хоть как-то сэкономить на свете, то предстоящее подорожание электроэнергии можно будет еще немного смягчить», - отметил Чилингарян.
Отметим, Комиссия по регулированию общественных услуг Армении намерена повысить тариф на электроэнергию для населения на 6,93 драма – вместо 17, которые предлагают «Электросети Армении». Нынешний дневной тариф для населения составляет 41,85 драма за кВт.ч (около 8,8 цента – прим. ред).