Հաջորդ շաբաթ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) կավարտվի պատմական գործը: Այս մասին գրում է ամերիկյան «Newsweek» ամսագիրը՝ մեկնաբանելով ՄԻԵԴ-ում քննվող «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի Հանրապետության» գործը, որով որոշում կկայացվի հունիսի 16-ին:
Լոնդոնում Միդլսեքսի համալսարանի Մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կենտրոնի (EHRAC) տնօրեն, պրոֆեսոր Ֆիլիպ Լիչը այդ գործն անվանում է «երկար ընթացող պայքար», հավելելով, որ կարող է պատմական որոշում կայացվել, որը վերաբերում է փախստականներին ողջ Եվրոպայով:
Նրա խոսքով, այդ գործում բարձրացվում են շատ կարեւոր հարցեր, որոնք վերաբերում են փախստականներին եւ բռնի տեղահանվածներին: «Դրական արդյունքը նշանակալի կլինի, քանի որ նախկինում Եվրոպական դատարանը առիթ չէր ունեցել քննարկել նման իրավիճակ, եւ դա փախստականներին իրավունքներ կտա ընդդեմ կառավարությունների»,-ասել է նա:
Ֆիլիպ Լիչը հավելել է, որ դրական արդյունքը կարող է հանգեցնել նման գործերի թվի ավելացման ոչ միայն տվյալ հակամարտության մասով, այլեւ նման այլ դեպքերի համար ողջ Եվրոպայում: Պրոֆեսորը նաեւ կարծում է, որ դրական արդյունքը կարող է աշխուժացնել բանակցությունները երկու երկրների միջեւ՝ հակամարտության քաղաքական կարգավորման շուրջ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում եկող շաբաթ կկայանան «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի հանրապետության» եւ «Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործերով լսումները։
ՄԻԵԴ Գերագույն պալատը հունիսի 16-ին երկու գործերով որոշում կկայացնի։
ՄԻԵԴ-ը 2010թ. առաջին անգամ սկսել էր ուսումնասիրել հայ ընտանիքի հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի։ Հյուսիսային Արցախի Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղի նախկին բնակիչ Մինաս Սարգսյանը 2006թ. օգոստոսի 11-ին հայց էր ներկայացրել իր տունն ավերելու եւ իրեն բռնի կերպով դուրս հանելու կապակցությամբ։ Սարգսյանը նշել էր, որ հիմա իր տանն օտար մարդ է ապրում, ամենայն հավանականությամբ՝ ադրբեջանցի։ Ներկայումս Սարգսյանը մահացել է, իսկ նրա այրին եւ 2 երեխաները շարունակում են հետեւել գործին։
Սարգսյանն իր հայցով մեղադրանք է ներկայացրել գույքի տիրապետման եւ օգտագործման իրավունքի ոտնահարման, անձնական եւ ընտանեկան կյանքի իրավունքը ոտնահարելու, Ադրբեջանում հայկական գերեզմանների ոչնչացման եւ հայերին իրավական պաշտպանությունից զրկելու, ազգային եւ կրոնական պատկանելիության պատճառով հայերի դեմ խտրականություն դրսեւորելու համար։

В Европейском суде на следующей неделе завершится историческое дело. Об этом пишет американский новостной журнал «Newsweek», комментируя дело «Саркисян против Азербайджанской Республики», рассматриваемое в Европейском суде по правам человека, решение по которому будет вынесено 16 июня.
Директор Европейского центра в защиту прав человека (EHRAC) в Университете Миддлсекс в Лондоне, профессор Филипп Лич называет это дело «долго ведущейся борьбой», отмечая, что может быть принято историческое решение, затрагивающее беженцев по всей Европе.
По его словам, в этом деле поднимаются очень важные вопросы относительно прав беженцев и вынужденных переселенцев. «Положительный исход будет знаковым решением, поскольку раньше Европейскому суду еще не приходилось рассматривать подобную ситуацию, и это предоставит права беженцам против правительств»,– сказал он.
Филипп Лич добавил, что положительный исход может привести к увеличению числа подобных дел – не только в отношении данного конфликта, но и в отношении других подобных случаев по всей Европе. Профессор также думает, что положительный исход может оживить переговоры между двумя странами по политическому урегулированию конфликта.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, на следующей неделе в  Европейском суде по правам человека пройдут слушания по делам «Саркисян против Азербайджанской Республики» и «Чирагов против Республики Армения». Верховная палата ЕСПЧ 16 июня вынесет приговор по обоим делам.
Европейский суд по правам человека 15 сентября 2010 года впервые начал рассмотрение иска армянской семьи против Азербайджана. Бывший житель села Гюлистан Шаумяновского района Северного Арцаха Минас Саркисян 11 августа 2006 г. подал иск в связи с разрушением его дома и насильственным изгнанием из собственного жилья.