Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարների միջեւ 15 հանդիպում է տեղի ունեցել, եւ այդ հանդիպումներից ոչ մեկի ժամանակ թուրքական կողմը չի բարձրացրել Հայկական ատոմակայանի հարցը: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 18-ին, Երեւանում ՆԱՏՕ-ի ԽՎ Rose-Roth սեմինարի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Իտալացի պատվիրակի հարցին, որ թուրքերը Հայաստանի հետ սահմանի բացումը կապում են Հայկական ԱԷԿ-ի առկայության հետ, եւ դա իրականում խնդի՞ր է, թե պարզապես առիթ, Նալբանդյանը պատասխանել է. «Դուք ճիշտ եք, դա ամենայն հավանականությամբ կեղծ առիթ է: Թուրքական կողմը տարբեր առիթներ է փնտրում որոնց միջոցով կարող է հանդես գալ Հայաստանի դեմ»:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը եւս մեկ անգամ կրկնել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան պայմանավորվածությունների են հասել եւ արձանագրություններ ստորագրել առանց նախապայմանների, եւ հիմա թուրքական կողմը չպետք է ինչ-որ պայմաններ առաջ քաշել:

YEREVAN. – Armenian and Turkish foreign ministers held 15 meetings, but the Turkish side had never raised the issue of the Armenian NPP, Foreign Minister Edward Nalabandian said during the Rose-Roth seminar in Yerevan.
Responding to a question of the Italian delegate on Turkey's conditioning the border opening with Armenian NPP, and whether it is actually a problem or just an excuse, Mr. Nalbandian said: “You are right: it is most likely a false pretext. The Turkish side is looking for different reasons to speak against Armenia.”
Minister Nalbandian reiterated that Armenia and Turkey had reached an agreement on the protocols without any preconditions, and the Turkish side should not make preconditions now.