Իշխանության ներկայացուցիչները  չպետք է դիսերտացիա պաշտպանելու իրավունք ունենան։ Այս մասին հայտարարեց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ խորհրդարանում 2-րդ ընթերցմամբ ներկայացնելով «Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։ Այլ խոսքով ասած՝ երկրի 500 բարձրաստիճան պաշտոնյա չեն կարող գիտական աստիճան ստանալ։
Միաժամանակ նրանք չեն զրկվում գիտությամբ զբաղվելու իրավունքից եւ կարող են գիտական հետազոտություններ անցկացնել եւ աշխատանքներ հրապարակել։ «Պաշտոնաթող լինելուց հետո դա նրանց կարող է պետք գալ, եթե նրանք որոշեն հավակնել գիտական աստիճանի»,- հայտարարեց Աշոտյանը։
Թեկնածուներն ու դոկտորները կարող են նախարարներ դառնալ, բայց ոչ հակառակը։ «Գործող պաշտոնյաները պետք է սպասեն։ Դա վերաբերում է նաեւ ինձ»,- հայտարարեց նախարարը։
Հիշեցնենք, որ վերջին մեկուկես տարում հասարակության շրջանում բուռն բացասական արձագանք էր առաջ բերել Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի եւ Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի դիսերտացիաների պաշտպանությունը։ Խաչատրյանը իր դիսերտացիան «բարեհաջող պաշտպանել» էր արտասահմանում, իսկ Մարգարյանի դիսերտացիայի պաշտպանությանը լրագրողներին թույլ չէին տվել ներկա գտնվել շատ «գիտական» արտաքինով մի խումբ երիտասարդներ։ Նրանցից մեկը հետո նշանակվել էր նույն այդ ԲՈՒՀ-ի պռոռեկտոր, ընդ որում՝ նրա բարի անունը պաշտպանում էր ինքը՝ Աշոտյանը։

Высшее руководство страны не должно иметь права на защиту диссертаций. Об этом заявил министр образования и науки Армении Армен Ашотян, представляя во 2-м чтении проект поправок к закону «О научной и научно-технической деятельности». Иными словами, высшие 500 чиновников страны не смогут получать научные степени, добавил он.
Вместе с тем, они не лишаются права заниматься наукой и могут проводить научные исследования и публиковать работы. «После ухода с должности это им может очень пригодиться, если они решат претендовать на научное звание», – заявил Ашотян.
Кандидаты и доктора вполне могут становиться министрами, но не наоборот, подчеркнул Ашотян. «Действующим должностным лицам придется подождать. Это касается и меня», - заявил министр.
Отметим, что за последние полтора года в обществе вызвала большой негативный резонанс защита диссертаций мэра Еревана Тарона Маркаряна и губернатора Сюникской области Сурена Хачатярна. Защита второй «благополучно» прошла за границей, а на первую, в Государственном экономическом университете Армении, журналистам преградили путь студенты очень «научной» наружности. Один из них был позже назначен проректором того же университета, причем его «доброе имя» защищал от журналистов сам Ашотян.