Հայաստանին նոր ռուսական զենքը օդի պես պետք է: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 2-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը: Նշենք, որ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում քննարկվում է Ռուսաստանից 200 մլն դոլարի արտոնյակ վարկի մասին պայմանագիրը՝ սպառազինություն գնելու նպատակով:
Նրա խոսքով, ցավոք, նախկինում Ռուսաստանի հետ բազմաթիվ համաձայնագրեր են կնքվել, որտեղ Հայաստանին վերապահված է եղել վասալի դերը, բայց այս պայմանագիրը հավասար դաշնակիցների փաստաթուղթ է:
Ռուբեն Հակոբյանը նշել է, որ իհարկե, հնարավոր չէ անտեսել Ադրբեջանին ռուսական զենքի վաճառքի փաստը եւ ինքը բազմիցս որպես Հայաստան-Ռուսաստան բարեկամության խմբի անդամ բարձրացրել է այդ հարցը ռուս գործընկերների առջեւ:
«Իհարկե, որպես արդարացում նշում են, թե դա բիզնես է: Եղել են նաեւ ներողություններ, բայց ցավոք, այդ իրավիճակը փոխել հնարավոր չէ, ստիպված ենք դա խոստովանել: Իսկ այս պայմանագրով նախատեսված զենքը մեզ օդի ու ջրի պես պետք է: Օգտվելով պատգամավորի իրավունքից, ես ծանոթացել են պայմանագրի թիվ 2 հավելվածին՝ կապված զենքի տեսակների հետ եւ ուզում եմ ընդգծել, որ այս սպառազինությունը մեզ օդի պես պետք է»,-հայտարարել է Հակոբյանը:

YEREVAN. – Armenia desperately needs new Russian weapons, head of Heritage faction Ruben Hakobyan said during parliamentary hearing on a new Russian loan provided for the purchase of weapons.
Unfortunately, in the past there were many agreements signed with Russia that highlighted Armenia's role as a vassal. But this treaty, on closer examination, appears as a contract of equal allies, he said.
Hakobyan emphasized that it is impossible to support Russian arms sales to Azerbaijan, and he had raised the question during the meetings with Russian colleagues.
“Of course, there was justification, apologies, but, unfortunately, it is impossible to change this situation, and we have to admit it. We need the weapons envisaged by this agreement. I have studied appendix 2 to the treaty, and I can say that we desperately need the weapons mentioned there,” Hakobyan resumed.