Հայաստանին նոր ռուսական զենքը օդի պես պետք է: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 2-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը: Նշենք, որ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում քննարկվում է Ռուսաստանից 200 մլն դոլարի արտոնյակ վարկի մասին պայմանագիրը՝ սպառազինություն գնելու նպատակով:
Նրա խոսքով, ցավոք, նախկինում Ռուսաստանի հետ բազմաթիվ համաձայնագրեր են կնքվել, որտեղ Հայաստանին վերապահված է եղել վասալի դերը, բայց այս պայմանագիրը հավասար դաշնակիցների փաստաթուղթ է:
Ռուբեն Հակոբյանը նշել է, որ իհարկե, հնարավոր չէ անտեսել Ադրբեջանին ռուսական զենքի վաճառքի փաստը եւ ինքը բազմիցս որպես Հայաստան-Ռուսաստան բարեկամության խմբի անդամ բարձրացրել է այդ հարցը ռուս գործընկերների առջեւ:
«Իհարկե, որպես արդարացում նշում են, թե դա բիզնես է: Եղել են նաեւ ներողություններ, բայց ցավոք, այդ իրավիճակը փոխել հնարավոր չէ, ստիպված ենք դա խոստովանել: Իսկ այս պայմանագրով նախատեսված զենքը մեզ օդի ու ջրի պես պետք է: Օգտվելով պատգամավորի իրավունքից, ես ծանոթացել են պայմանագրի թիվ 2 հավելվածին՝ կապված զենքի տեսակների հետ եւ ուզում եմ ընդգծել, որ այս սպառազինությունը մեզ օդի պես պետք է»,-հայտարարել է Հակոբյանը:

Новое российское оружие необходимо Армении как воздух. Об этом заявил в парламенте Армении 2 июля глава фракции «Наследие» Рубен Акопян. На внеочередном заседании обсуждается льготный кредит от России на закупку вооружений.
Отметим, что Акопян – один из очень немногих в своей партии, кто принципиально не выступает против армяно-российского сотрудничества.
По его словам, к сожалению, в прошлом было немало заключено соглашений с Россией, отводивших Армении роль вассала. Но этот договор, при внимательном рассмотрении, предстаёт как  договор равных союзников.
Конечно, невозможно поддерживать продажу российского оружия Азербайджану. Сам он, как член парламентской группы дружбы Армения -  Россия, не раз задавал этот вопрос российским коллегам.
«Конечно, были оправдания - бизнес. Были и извинения. Но, к сожалению, изменить эту ситуацию нельзя, приходится это признать. А оружие, предусмотренное договором, нам необходимо. Воспользовавшись правом депутата, я ознакомился с приложением N 2 к договору, со спецификацией вооружений, и хочу подчеркнуть, что оружие это действительно нужно нам как воздух», - заявил Акопян.