Կովը, որն Ախուրյան գետով Թուրքիայից Հայաստան էր անցել, իշխանությունների միջամտության արդյունքում տուն է վերադարձվել: Այս մասին գրում է թուրքական «BGN News» կայքը՝ ընդգծելով, որ երկու պետությունները դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն, այնպես որ՝ կովային դիվանագիտությունը մեկ քայլով մերձեցրեց երկու երկրներին:
Դեպքը տեղի է ունեցել հունիսի 29-ին, ժամանակակից Թուրքիայի հյուսիս-արեւմտյան Կարսի գավառի Արփաչայի շրջանում: Հովվի կողմից ծեծի ենթարկվելուց հետո կովը փախել է: Մտնելով գետը՝ կենդանին սկսել է պայքարել գետի հոսանքի դեմ: Արդյունքում նրան փրկել են հայկական կողմի սահմանապահները:
Հովիվը միջադեպի մասին պատմել է մերձակա Դիգորի ղեկավարին, որն իր հերթին կապ է հաստատել հայ սահմանապահների ղեկավարության հետ եւ խնդրել վերադարձնել կենդանուն:
Հայկական կողմի զինծառայողները կովին գետի ափ են հասցրել պարանների օգնությամբ, սակայն կենդանին ընդդիմացել է: Արդյունքում զինվորականները որոշել են պարանը նետել թուրքական ափ, իսկ կենդանու տերը ջուրն է նետվել եւ կովին իր կողմը քաշել:

Корова, которая через реку Ахурян убежала из Турции в Армению, вернулась домой после вмешательства властей. Об этом сообщает турецкий сайт «BGN News», отмечая, что между двумя государствами нет дипломатических отношений, так что коровья дипломатия на один шаг сблизила две страны.
Инцидент произошел 29 июня в Арпачайском районе провинции Карс на северо-западе Турции. Корова убежала после того, как ее избил пастух. Зайдя в реку, корова стала бороться против уносившего ее сильного течения. В итоге ее спасли пограничники на армянской стороне.
Когда пастух поздно вечером рассказал владельцу коровы Энгину Карадагу об этом инциденте, он связался с офисом главы близлежащего района Дигор. Глава района Иса Болат, в свою очередь, связался с армянскими чиновниками на границе и попросил вернуть корову. Дипломатический контакт дал результат, и армянская сторона согласилась вернуть животное.
Военнослужащие привели корову к берегу реки с помощью веревки, привязанной вокруг ее шеи, однако корова отказывалась пересечь реку по собственному желанию. В итоге военнослужащие на армянской стороне решили бросить веревку к турецкому берегу, а владелец коровы прыгнул в воду и вытащил ее на свою сторону.