Թուրքիայի եւ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության միջեւ հաշտությունը խախտվել է, եւ սկսվում է հակամարտության նոր փուլ։ Այս մասին հուլիսի 29-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց թուրքագետ Գեւորգ Պետրոսյանը։ Նրա խոսքով՝ ներկայումս Թուրքիայի համար բավական բարդ եւ քաոսային վիճակ է ստեղծվել։
«Դեռեւս պարզ չէ կոալիցիայի ձեւավորման հարցը, որի պատճառով կարող են նոր ընտրություններ կայանալ, իսկ դա արդեն իսկ նոր խնդիր է առաջացնում, եթե հաշվի ենք առնում քրդերի հետ կապված բարդ իրավիճակը, քանի որ իշխող կուսակցությունը նոր ընտրություններում առաջին հերթին նպատակ կդնի տապալել քրդական կուսակցությունը, իսկ դա հղի է լուրջ բախումների վտանգով»,- ընդգծեց Պետրոսյանը։
Թուրքագետը հավելեց, որ 2 տարի շարունակվող պայմանական հաշտությունից հետո Թուրքիայի եւ ՔԱԿ-ի միջեւ արյունալի բախումներ են սկսվել։ «Այսինքն՝ դա նշանակում է, որ թուրք-քրդական հաշտության Էրդողանի պլանները ձախողվում են, քանի որ երկամյա դադարից հետո երկու կողմերն էլ զոհեր ունեն։
Թուրքական իշխանություններին նոր քաղաքականություն եւ նոր ջանքեր են պետք՝ խաղաղությունը վերականգնելու համար։ Շատ բարդ է ասել, թե որքանով դա կհաջողվի Էրդողանին, քանի որ նրա առջեւ դրված է կոալիցիոն կառավարություն ձեւավորելու հարցը»,- ասաց Գեւորգ Պետրոսյանը։

YEREVAN. – The ceasefire between Turkey and PKK has been violated, and there is a new stage of confrontation, turkologist Gevorg Petrosyan said at a press conference on Wednesday.
Petrosyan believes that Turkey is faced with rather complicated and chaotic situation: there is no clarity on coalition yet which could lead to new elections, and this creates new challenges, given the tensions with the Kurds.
According to the expert, the ruling party will first of all set a task to ruin Kurdish party in new elections, and it will cause very serious collision.
Two years after conditional truce, bloody clashes broke out between the Turkish state and the PKK.
“This means the plan of Erdogan on Turkish-Kurdish reconciliation has failed, because both sides suffer casualties. Turkish authorities need new policies, new efforts to restore peace. It is difficult to say how Erdogan will succeed, since he faces the problem of forming a coalition government,” Petrosyan added.