Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզա ալյ Սաուդան ժամանել է ԱՄՆ ՝ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ բանակցությունների համար ու իջեւանել է վաշինգթոնյան Four Seasons ցանցի հոյւրանոցներից մեկում:
Թագավորի հետ մեկտեղ Վաշինգթոն է ժամանել նրա շքախումբը՝ հազար մարդ կազմով:
Հատուկ հյուրերի համար հյուրանոց են բերել «ամբողջովին ոսկյա» կահույք. ոսկյա են նաեւ հայելիները, լուսամփոփները ու նույնիսկ գլխարկների կախիչները, հայտնում է Gazeta-ն:
Հյուրանոցի աղբյուրը հայտնել է, որ միջանցքներում ու նույնիսկ ստորգետնյա ավտոտնակի հատակներին կարմիր գորգեր են փռել, որպեսզի միապետի ոտքը չդիպչի հատակին:
New York Post-ի տվյալներով, հյուրանոցի ստանդարտ համարում մեկ գիշերվա արժեքն է 500 դոլար, իսկ լյուքս կարգի ամենամատչելի համարինը ՝ մինչեւ 1000 դոլար: 222 հյուրերի համար նախատեսված հյուրանոցը մի քանի օրով ամբողջովին վարձակալվել է թագավորի համար:
Բացի դրանից Wall Street Journal լրագրողուհին թվիթերում տեղադրել է սաուդյան միապետի համար հատուկ պատվիրված կորտեժի լուսանկարը: Ավտոշարասյունը կազմված է Mercedes-Benz S կարգի ավտոմեքենաների անվերջանալի շարանից ու Cadillac Escalade ամենագնացներից:

Король Саудовской Аравии Сальман бен Абдель Азиза аль-Сауда прибыл в США для переговоров с президентом Бараком Обамой и заселился в вашингтонский отель сети Four Seasons.
Вместе с королем в Вашингтон прибыла свита в составе 1 тыс. человек, сообщает.
Специально для гостей в отель привезли «все золотое»: золотую мебель, зеркала, светильники и даже стойки для шляп, передает Gazeta
Источник в отеле сообщил, что коридоры и даже полы подземного гаража застелили красными коврами, чтобы монаршая нога не коснулась пола.
По данным New York Post, цена за ночь в стандартной комнате отеля стоит до $500, самый доступный номер класса люкс — от $1000. Для короля рассчитанный на 222 гостя отель был снят полностью на несколько дней.
Кроме того, журналистка Wall Street Journal разместила в твиттере фотографию со специально заказанным кортежем саудовского монарха, который состоит из бесконечных рядов автомобилей Mercedes-Benz S-класса и внедорожников Cadillac Escalade.