Եթե արեւմտյան արտադրանքի դեմ Ռուսաստանի սահմանափակումները երկարաձգվեն, դա շահեկան կլինի Հայաստանի համար: Այսպիսի կարծիք է հայտնել «Macro-Advisory» խորհրդատվական ընկերության (Մոսկվա) հիմնադիր-գործընկեր Քրիս Ուիֆերը: Այդ ընթացքում Հայաստանի մատակարարները կարող են փորձել կապեր ստեղծել ռուսական մանրածախ առեւտրի ցանցերի հետ եւ ճանաչելի դառնալ ռուսական սպառողներին:
Ըստ նրա, եվրոպական արտադրողներն այդ ուղին վաղուց են անցել: Այդ պատճառով, եթե պատժամիջոցները սկսեն թուլանալ ավելի վաղ, ասենք՝ 2016 թվականի կեսերին, Եվրամիությունից մատակարարների համար դյուրին կլինի վերադառնալ ռուսական շուկա: «Ճանաչելիությունը շատ կարեւոր է, եւ շուկայի նորեկների, ասենք՝ Հայաստանի համար, դրան հասնելը հեշտ չի լինի»,- հավելեց Ուիֆերը:
Հարկ կլինի մրցակցել գնի առումով, իսկ դա դժվար կլինի՝ հաշվի առնելով վերջին տարվա ընթացքում հայկական դրամի նկատմամբ ռուբլու անկումը: Հայկական գյուղմթերքն ազգային արժույթի արժեզրկման կարիք կունենա: Պետությունը, ըստ Ուիֆերի, կարող էր հետեւել Ղազախստանի օրինակին, որը թուլացրեց տենգեն. չէ՞ որ Ղազախստանն այդ արեց ոչ միայն նավթի գների անկման պատճառով, այլ թիրախում ունենալով ռուսական շուկան:
«Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, թե որքան կտեւեն պատժամիջոցները, ապա ներկայում ակտիվորեն քննարկվում է հարցը, որ ԵՄ-ն նվազագույնը կսկսի մեղմացնել Ռուսաստանի դեմ սահմանած պատժամիջոցները՝ Մինսկի երկրորդ համաձայնագրերի ներդրման հարցում թեկուզ փոքր-ինչ առաջընթացի պարագայում: Այդ դեպքում եվրոպական արտադրանքի դեմ պատժամիջոցները կմեղմացնի նաեւ Ռուսաստանը: Այդ պատճառով դժվար է ասել, թե որքան կտեւի ռուսական շուկայում ստատուս-քվոն»,- հավելեց նա:
Մյուս կողմից, Մոսկվան հիմա ձգտում է իր համար ներկրման նոր շուկաներ բացել, այդ թվում՝ քաղաքականապես մոտիվացված: Դա վերաբերում է նաեւ Թուրքիային եւ ԲՌԻԿՍ-ի երկրներին: Եվ, վերլուծաբանի համոզմամբ, պատահական չէ, որ վերջին տարվա ընթացքում Մոսկվայի խանութներում ավելի ու ավելի շատ ապրանքներ են հայտնվում Հարավային Աֆրիկայից:
Ամեն դեպքում, որքան Ռուսաստանն առաջ մղի ներկրման փոխարինումը, ավելի քիչ կձգտի խթանել ներմուծումն ու ավելի շատ՝ հենց Ռուսաստանում արտադրություն բացելու համար արտասահմանյան ներդրումները:
Իհարկե, Հայաստանy մեկ առավելություն ունի՝ Եվրասիական միության անդամ է: Իսկ դա նշանակում է, որ Բելառուսի եւ Ղազախստանի հետ միասին արտահանման շահեկան պայմաններ է ստանում՝ անկախ Մոսկվայի քաղաքական օրակարգից կամ ներկրումը փոխարինելու նրա ծրագրերից:
«Եթե անգամ պատժամիջոցներից հետո Ռուսաստանը փորձի այս կամ այն կերպ սահմանափակել արեւմտյան երկրներից մթերքի ներկրումը, այդպիսի միջոցները չեն առնչվի Եվրասիական միության մյուս երկրների արտադրողներին, քանի որ միության հիմքում ապրանքների ազատ տեղաշարժի սկզբունքն է»,- ամփոփել է Ուիֆերը:

Если санкции России против западного продовольствия затянутся, это будет выгодно для Армении. Такое мнение партнер-основатель консалтинговой компании «Macro-Advisory» (Москва) Крис Уифер. За это время поставщики из Армении могут попытаться наладить отношения с российскими розничными сетями и стать узнаваемыми для российских потребителей, пояснил он. Европейские производители этот путь прошли давно, поэтому если санкции начнут ослабевать скорее – скажем, с середины 2016 года, тогда поставщикам из ЕС будет легче вернуться на российский рынок. «Узнаваемость очень важна, и для новичков на рыке – таких, как Армения – добиться её будет непросто», - добавил Уифер.
Придётся конкурировать в цене, а это будет сложно, учитывая резкий спад рубля к армянскому драму за последний год. Армянский агропром будет нуждаться в серьёзном обесценении нацвалюты. Республика могла бы последовать примеру Казахстана, ослабившего тенге: ведь Казахстан сделал это не только из-за низких нефтяных цен, но и с прицелом на российский рынок, добавил Уифер.
«Что касается того, как долго продлятся санкции, то сейчас очень живо обсуждается вероятность того, что ЕС как минимум начнёт смягчать свои санкции против России в случае хоть какого-нибудь прогресса во внедрении Вторых Минских соглашений. Тогда ослабить санкции против европейских продуктов может и Россия. Поэтому трудно сказать, как долго продлится статус-кво на российском рынке», - добавил он.
С другой стороны Москва сейчас старается открывать для себя новые рынки для импорта, в том числе политически мотивированные. Не в последнюю очередь это касается Турции и стран БРИКС. И не случайно, что за последний год в магазинах Москвы появилось больше продуктов из Южной Африки, добавил аналитик.
Тем не менее, по мере того, как Россия будет продвигать импортозамещение, она будет все меньше стараться стимулировать импорт и всё больше - привлекать зарубежных инвесторов в производство в самой России.
Правда, у Армении есть одно преимущество – членство в Евразийском союзе. А значит, вместе с Беларусью и Казахстаном она получает выгодные условия для экспорта независимо от политической повестки Москвы или её планов по импортозамещению.
«Даже если после санкций Россия попытается теми или иными способами ограничить импорт продуктов из западных стран, такие меры не коснутся производителей из других республик Евразийского союза - ведь в его основе лежит принцип свободного перемещения товаров», - подытожил Уифер.