Պետությունը պետք է հավասար պայմաններ ստեղծի ցանկացած երկրից Հայաստանում բիզնես դնել ցանկացող մարդկանց համար, եթե ցանկանում է գրավիչ լինել ներդրողների համար։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին՝ Առեւտրի եւ ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի նիստից առաջ, լրագրողներին հայտնեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը։
«Ոչ ոք չի կարող բիզնեսին ուղղորդել, թե որտեղ ներդրումներ կատարի։ Միակ բանը, որ կարող են անել պետական անձինք, պոտենցիալ ներդրողերի համար գրավիչ միջավայր ապահովելն է՝ լինեն նրանք ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից կամ ցանկացած այլ երկրից»,- ասել է դեսպանը։
Ի թիվս այլ հարցերի՝ հանդիպման ժամանակ քննարկվելու է կրկնակի հարկումից խուսափելու մասին համաձայնագրի նախագիծը։ «ԱՄՆ կառավարությունը խնդրել է որոշ պարզաբանումներ ներկայացնել այդ համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտության մասին»,- նշել է դեսպանը։

Государство должно создать равные условия бля бизнеса из любой страны, если хочет быть привлекательным для инвесторов. Об этом заявил журналистам 17 ноября посол США в Армении Ричард Миллс, перед началом заседания Армяно-Американского совета по торговле и инвестициям в Ереване.
Никто не может указывать бизнесу, куда вкладывать. Что могут государственные лица, это обеспечить привлекательную атмосферу для потенциальных инвесторов, будь то из США, России, Франции или любой другой страны, заявил посол.
Помимо прочего, на встрече будет обсуждаться проект соглашения об избежании двойного налогообложения. «Правительство США попросило предоставить некоторые объяснения и сведения о необходимости такого соглашения»,  - отметил посол.