Նպատակային ծրագրով կրթություն ստացող ուսանողները պարտավոր են առնվազն 3 տարի աշխատել ուղեգրով։ Այս մասին ասված է «Բարձրագույն եւ հետբուհական կրթության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծում, որը հավանություն է ստացել նոյեմբերի 19-ին  կայացած Կառավարության նիստում։
Այդ ուսանողները ընդհանուրից առանձին փոքրաքանակ ընդունելության մրցույթ կանցնեն։ Սակայն եթե ավարտելուց հետո շրջանավարտը հրաժարվի 3 տարի ուղեգրով աշխատելուց, ապա պարտավոր է լինելու վճարել ուսման վարձի  եւ ստացած կրթաթոշակի կրկնակի չափը։ Նպատակային կրթության սահմանման մեջ ներառվելու է պետության համար առաջնային մասնագետների պատրաստումը եւ բարձր լեռնային եւ սահմանամերձ գյուղերի համար կադրեր պատրաստելը։

Студенты, проходящие обучение по целевой программе, должны будут не менее 3 лет отработать по направлению. Об этом говорится в проекте изменений в закон «О высшем и послевузовском образовании», одобренном на заседании Правительства 19 ноября.
Такие студенты будут проходить малочисленный конкурс на поступление (отдельный от общего). Но если после окончания выпускник откажется от 3-летней работы по направлению, он должен будет выплатить двойной размер учебной платы и стипендии за годы обучения. В определение целевого обучения будет включена подготовка специалистов по приоритетным для государства специальностям, а также подготовка кадров для высокогорных и приграничных сёл.